Citat:
Ursprungligen postat av
asdfghjklzxcvbnm
Durmaz
Fischer
Mysig stämning i Solna. Brännström överlever inte säsongen. Dåligt sammansatt trupp sett till tränarens fotbollside. Stora egon med attityd. Brännan har ju tränat Dalkurd. Så han kanske har någorlunda erfarenhet av Blå linje kulturen som råder i AIK. Annars eventuellt något som skaver.
Drog upp spelarkommentarer från Solna förra veckan. Om någon nu tvivlade på splittringen och missnöjet då går det inte och förbise nu.
Nordfeldt
Citat:
Nordfeldt: ”Upp till folk att visa”
Kristoffer Nordfeldt tycker att fler i laget måste ta för sig.
– Det är en lagidrott. Hade man spelat tennis hade man kunnat fokusera på sig själv bara. Vi är många som försöker bidra så mycket som möjligt. Sedan, i slutändan, måste man visa att man vill och kan spela i AIK, säger målvakten.
Känner du att vissa inte gör det?
– Det är upp till folk att visa. När det blåser får man stå upp.
Nordfeldt menar alltså att det finns dom som inte bidrar/tar för sig eller visar att man kan/vill spela i AIK. Vilka är dessa individer? Ett enkelt nej på andra fetningen hade gjort det mindre dramatiskt men Nordfeldt kan inte gömma att han känner att vissa inte vill eller kan spela i AIK.Låter inte som någon bra gruppdynamik och vissa spelare känner att några inte vill bidra eller visa sig? Milosevic är förövrigt inne på samme spår
Milosevic
Citat:
Men vi kanske behöver det där lite mer att andra måste kliva fram. Det kan inte vara samma spelare som hela tiden kliver fram och ger energi, energi, energi, energi och energi hela tiden. Ibland måste nån annan steppa fram när samma energi inte finns.
Bara vissa som visar energi och vilja.
Superstjärnan Guidetti
Citat:
Jag känner att vi behöver gå back to basic. Jag har kollat på AIK i väldigt många år och det såg inte alltid så jävla fint ut men matcherna vanns. Det är där vi måste landa. Vi måste börja vinna fotbollsmatcher, hur vi gör det bryr jag mig mindre om. Tyvärr känns det inte som att vi är där vi kan prata att spela bollen på rätt fot. Det är tufft.
Låter som att John Guidettinho inte är riktigt nöjd med taktiken. Väl komplext för AIK. Det där med att spela bollen på rätt fot tillexempel. Usch vad hemskt av Brännan att lägga fram sådan taktik. Dags att ringa in Stahre med 11 man bakom boll och Tjonga på fettot istället?
Citat:
Absolut. Det är annorlunda att spela i AIK kontra andra klubbar i Sverige. Du kan vara en spelare i ett lag, när du kommer till ett annat då är det något helt annat. Det är så det är. Vissa växer med uppgiften och andra kan tycka det är jobbigt. Det är nu man måste visa vilken väg man vill ta. Vissa av oss måste ta massage på halsen i stället för benen efter matcherna, det borde inte vara så. Nu börjar det bli dags att börja visa det. Det är tröttsamt.
Låter som han räknar in sig själv där som en av dom som försöker. Grabben som tjänar mest och springer/tränar minst.
Vilket jävla haveri.