Citat:
Ursprungligen postat av
Godnattrunkaren
Hur ser veckomatsedeln ut för den bildade övre medelklassen. Dom enda svaren jag fått är svepande gissningar och metadiskussioner om vad som är och inte är övre medemklass.
Om du inte är akademiker, läkare, veterinär, advokat, civilingenjör, forskare osv så ta två steg från tangentbordet. OK?
Här kommer konkreta svar:
Lax med smörkokt potatis
Tomatsoppa med lyxigt bröd och mozzarella/rödlök/basilika-sallad
Pasta med pesto och stekt kyckling
Risotto
Äkta italiensk bolognese
Helg: En chili (Tommy Myllimäkis)
Något asiatiskt
Du får till övre medelklasskänslan genom salladen och tillbehören framförallt. Salladen serveras med både färdigblandad dressing och gärna en fin olivolja, balsamvinäger och flingsalt samt svartpeppar i kvarn.
En grundsallad som passar till det mesta: tomat, gurka, röd och gul paprika, ruccola och persilja. Finhacka.
Dressing: 3 delar olivolja, 1 del rödvinsvinäger, 1 tsk dijonsenap, 1 tsk honung, salt & svartpeppar.
Lycka till!
Edit: Ska du bjuda ngn på middag glöm inte fråga om den är allergisk. Stalltips är att ha dyr glutenfri pasta hemma, havremjölk och ikaffe.