Citat:
Ursprungligen postat av
Obskyrdelfin
Förstår inte riktigt. Nato är ju redan inne i Ukraina? Polska, Franska, Tyska, Engelska vapen och fordon har i en strid ström lämnat polska Flygplatser och städer som fungerat som uppsamlingsplatser för att sedan efter ihopsättning till förband / MBT'er med hjälp av outsourcat ukrainskt infanteri rulla över gränsen från Polen in i Ukraina och mot fronten?
Nato är väl redan högst engagerat i Ukraina? Förvisso har det varit betydligt enklare att lägga ut kanonmaten / infanteriet på entreprenad i den Ukrainska befolkningen. Det återstår att se om den övriga bekväma befolkningen i Europa är lika sugna på att skicka sina söner till den leriga köttkvarnen i Donbass. Vad tror ni om detta?
Nej NATO är inte inne, de har skickat en del material men avstått från. Stridsvagnar, stridsfordon, avancerade drönare, långdistans robotar etc. Kanske blir ändring på det.
Det kommer inte bli krig mellan NATO och Ryssland, men skulle det bli det utan kärnvapen så hade inte Ryssland klarat sig många i Ukraina. NATO använder i princip bara flygvapen idag så det skulle inte vara några NATO pojkar i Donbass, de skulle avfyra missiler från F35 eller B52

r på avstånd.