Citat:
Ursprungligen postat av
Binary
Ägarna kan bestämma om det behövs. Men de måste ju inte lägga sig och bestämma om allt hela tiden om det inte behövs. Och det är så det vanligen fungerar i större bolag. Där har man sett till att tillsätta duktiga direktörer och andra som sköter verksamheten, i det konkurrensutsatta bolaget. En högerpolitiker vill ogärna beblanda sig i detta och styra detta politiskt.
Om staten äger ett bolag till 100% har de alla mandat i världen att bestämma huruvida bolaget ska investera eller ej investera i kärnkraftverk.
Mycket sannolikt har Vattenfall snarare inget sådant eget mandat, med tanke på kostnader, risker, etc. som är involverade och direkt påverkar ägarna.
Det är så det fungerar i vanliga företag, vid större affärer och investeringar, direkt relaterat kapital, resultat, etc. Ägarna involveras och har mandat att bestämma. Det är ägarnas kapital. Det är ägarnas risk.
Om bolaget ska byta leverantör av pennor klarar naturligtvis bolaget det på egen hand.