Citat:
Ursprungligen postat av
LucianMacAndrew
Hoppas idioter som lånat upp sig för mycket får sälja till underpriser. Detta är en möjligheternas tid.
Bor man i Stockholm - där de flesta möjligheterna för jobb finns - existerar knappt möjligheten till hyresrätt OM ens föräldrar inte har satt en i kön när man föddes..
På vissa förorter går det fortfarande att hitta en hyresrätt efter en rimlig kötid, men där kan inte en vit människa bo. Särskilt inte med barn och synnerligt inte med tonårsdöttrar.
Det är inte så enkelt som vissa tycks tro att alla "idioter" som har lånat mycket har gjort det för att tjäna en hacka - oförtjänt. Man är tvungen för att kunna bo överhuvudtaget (någorlunda säkert).
Därtill har priserna höjts i den takt att så fort unga människor har sparat ihop de krävda 15% måste man slå till för att överhuvudtaget få in foten på bostadsmarknaden.