Citat:
Ursprungligen postat av
oresundsbroen
Vet inte ens varför jag orkar svara någon som kallar någon de aldrig träffat för bög i en ekonomitråd på flashback.
Du glömmer att du länkar till expressen som tjänar sina pengar på att lura folk som kallar andra för bög på internet (lågbegåvade). Det du inte vet om för att du bor i din mammas hyresrätt i fittja är att det finns tre saker att ta i beräkningen när det kommer till bolån:
Styrräntan som enligt artikeln kan bli 3% nästa år.
Bankens marginal på bolån som ligger någonstans kring 1,5% (hur expressen räknar det till 5% är riktigt märkligt, antar att man avrundar fritt för att lura lågbegåvade att klicka).
Bankens lånerabatt, beror på vilket lån du tar, vilken bank du har, hur bra kund du är osv osv. Men SBAB har ju ett medel och där får alla samma rabatt så är ju ett bra exempel. Denna rabatt på ett lån kring 2 miljoner ligger på typ 0.4%
Tar vi då dessa siffror och använder våra hjärnor kommer vi fram till att låneräntan kommer ligga på ca 4% om vi tror på artikelns övriga "fakta". Sen står det ju också i artikeln som enligt dig är fakta att räntorna ska gå ned om ca 1 år, så peaken är 4% och sen går det ned igen. Tror du bara på delen som nästan passade ditt narrativ eller tror du på nedgången också?