Ursprungligen postat av
Klok-som-en-uggla
Min teori/gissning
Tidpunkter i detta inlägg är hämtat från tråden och jag utgår ifrån att dessa stämmer.
Tove tar cykeln ned till Nöjet lördag den 15/10, där stöter hon ihop med JJ och MH,
umgänget dem tre emellan verkar ha avbrutits sedan 1,5 år tillbaka i tiden, Tove´s
tanke bör knappast ha varit någon annan än att också cykla hem, vilket betyder att
hon förmodligen inte tänkt dricka någon nämnvärd mängd alkohol om någon alls.
Inne på Nöjet verkar det ha uppstått någon form av ordväxling dem emellan.
Tove stannar kvar in i det längsta, till stängningsdags och har samtidigt enligt bartendern någon gång under kvällen sökt efter en vän, vilket kan tyda på att Tove inte ville ta sig hem på egen hand utan hoppades på att träffa någon som slog följe med henne.
Enligt uppgift har Tove, JJ och MH blivit kvar utanför Nöjet i ca 50 min efter stängningsdags kl 01:00, klockan bör då alltså ha varit ca 01:50 och vid denna tidpunkt ska Tove ha pratat med pojkvännen och meddelat att hon tänkte bege sig hemåt.
(Det framgår inte av fakta att Tove skulle ha sagt att hon följer med hem till JJ)
Det mest troliga är att Tove fått ett påtvingat följe av JJ och MH genom en fortsatt ordväxling under hemvägen, annars skulle Tove ha kunnat cykla hem.
Har svårt att tro Tove ville följa med hem till JJ:s bostad.
Enligt tidigare uppgifter i tråden har det skrivits att det tar ca 20 min att gå från Nöjet till JJ:s bostad, vilket det också skulle ha tagit i ungefärlig tid till fots för Tove att ta sig hem dit där hon är folkbokförd.
(Inte till pojkvännens bostad då alltså, han bor åt motsatt håll från Nöjet)
Tove´s hem (folkbokföringsadress) ligger i samma riktning som JJ:s bostad.
Min gissning är att JJ och MH triggat varandra under hemvägen till det fruktansvärda dåd Tove kommit att bli utsatt för.
Antingen har de skadat Tove allvarligt som senare lett till döden eller bragt henne om livet under hemvägen.
De kan ha hindrat Tove under hemvägen genom ordväxling och hot.
Mellan kl 02:00-02:45 utsätter de Tove för ett hemskt brott.
Varför skulle en begåvad tjej som Tove ”luras” följa med hem till JJ:s bostad mitt i natten
för att ev. hämta något som är hennes, hon skulle förmodligen ha inväntat ett bättre tillfälle.
Röstmeddelandet av kl 02:30 till pojkvännen gör honom orolig, han hör meddelandet först på morgonen då han vaknar och agerar direkt efter att ha hört detta röstmeddelande.
Om det är Tove som lämnar meddelandet på egen hand är det ingen av oss obekanta
som kan känna till eller om det handlar om en fickringning där hennes mobil ringer upp senast uppringda nummer och pojkvännen då hör något som gör att polisen agerar i princip omgående.
Efter att JJ och MH skadat Tove eller bragt henne om livet gömmer de Tove tillfälligt i något buskage eller liknade och cyklar hem till JJ:s bostad på Tove´s cykel.
Troligtvis skulle inte en ordentlig tjej som Tove ha ställt cykeln slarvigt och lämnat kvar en påse i cykelkorgen, i synnerhet inte då det enligt uppgifter regnade.
JJ och MH har nu tillgång till Tove´s mobil som de går igenom och stör sig på något de kommer över i mobilen, blir upprörda/förbannade över det eller över situationen de befinner sig,
vilket kan vara orsak till att de bankar/slår i väggar och stampar, det skulle alltså kunna vara de själva som orsakar ljudet av dunsar som grannar hör.
Samtidigt behöver de finna ut en plan, dels vart de ska göra av cykeln, mobilen och vad de ska göra med Tove.
(Vad gäller de dunsar grannar kommit att höra kan det absolut vara JJ och MH själva som orsakat dessa, själv vet jag hur det låter när vår katt busar och leker på övre plan i vårt hus, tilläggas kan att vi har ett bjälklag i dimension 3” x 9” / 5 cm x 23 cm som ligger i cc 30 cm vilket är fullisolerat, dimensioner och isolering är extremt och överdimensionerat för en villa, vilket gör huset mycket välisolerat men trots detta kan katten få det att låta som en elefant hoppar runt på övre plan.
I huset där JJ har sin bostad har det uppgetts vara lyhört, vilket det inte är i vår villa)
JJ tänker gå ut för att flytta cykeln och kanske göra sig av med Tove´s mobil när hon stöter på grannen i trapphuset som frågar henne vad hon ska göra, hon drar till med att hon ska köra till Mc Donalds (onykter).
Att stöta på grannen i trapphuset och komma att bli erbjuden skjuts till Mc Donalds fanns inte med i JJ:s plan men hon samlar sig och kommer på att hon kan ta med Tove´s mobil för att det ska uppfattas som Tove varit på Mc Donalds vid den aktuella tidpunkten.
Enligt grannen kör han JJ till Mc Donalds runt klockan 03:00 och enligt karta ska det ta ca 4 min
att köra från Storgatan 71 till Mc Donalds, så låt säga runt 15-20 min t&r inkluderat en förbeställd liten hamburgare i Driven och ca 1 minut för samtal med JJ:s ”bästa vän” som de mötte i en bil.
Klockan kan kanske då vara runt 03:30 när JJ är tillbaka i bostaden efter Mc Donalds besöket.
JJ och MH funderar snabbt ut en plan, handlingskraftiga som de är.
De smyger ljudlöst ut från JJ:s bostad och flyttar Tove´s cykel till Gränsgatan, vilket enligt karta skulle kunna ta max 2 min i anspråk.
Därefter rullar de JJ:s bil ljudlöst från parkeringen och startar den en bit från JJ:s bostad.
De hämtar Tove där de tillfälligt gömt henne för att köra ut till JJ:s hemtrakter där hon är
bekant med både skogsvägar, stigar, ödehus och sjöar genom ridning i området då det enligt uppgift endast är ett par km mellan JJ:s föräldrahem och fyndplatsen där Tove hittades.
Vid den här tiden på dygnet sover de flesta människor och risken för upptäckt är liten.
På väg ut ur Vetlanda fångar en kamera vid Gulf macken bilen och då ska klockan enligt uppgift
vara 03:56.
Under 15-20 min kan man hinna med mycket om man är handlingskraftig.
Kanske bara några minuter bort med bil till platsen där de tillfälligt gömt Tove.
(Enligt karta ska det endast ta ett par minuter med bil från Nöjet till JJ:s bostad)
JJ bör väl då ha varit ute vid sitt föräldrahem tidigare än vanligt efter en utekväll, tror knappast hon är där vid den här tiden på dygnet i vanliga fall.
Där försöker hon skaffa ett alibi genom att ha haft ett ärende till sin far för ta bild på en grep vid en gammal handpump, bilden använder hon sedan i den annons hon lägger ut på Vetlanda Marketplace.
I texten står det att hon hjälper sin pappa att sälja/annonsera grepen och att den kan hämtas i Vetlanda eller Nye.
För er som inte följt med i tråden ligger JJ:s föräldrahem i Nye utanför Vetlanda.
JJ:s pappa behöver knappast hjälp med att annonsera då han själv annonserat ut två stycken travsulkys på Hästnet den 15/10, alltså dagen innan Tove kom att bli bragd om livet och han har tidigare lagt ut annonser på Hästnet varför han inte heller borde ha varit oförmögen att annonsera ut en grep som även den går utmärkt att annonsera på Hästnet.
(Denna info är lämnad till Polisen)
Runt kl 05:45 fångas bilen igen av Gulf kameran när de kör in mot Vetlanda, så de har haft nära 2 tim på sig att försöka gömma Tove permanent eller åtminstone för lång tid framöver och ta bild på den berömda grepen samt annonsera ut den och körtiden t&r mellan Nye och Vetlanda bör väl handla om max 30 min.
Om det stämmer att det skulle ta ca 20 min att gå från Nöjet till Storgatan 71 och att
Tove, JJ samt MH blev kvar utanför Nöjet till ca 01:50, skulle de inte hinna fram till JJ:s bostad innan klockan 02:00.
Gärningen ska enligt Polisen ha begåtts mellan kl 02:00-02:45, därför bör gärningen
ha begåtts utomhus.
Två grymma individer har varit två mot en försvarslös tjej och släckt hennes liv.
Må de få sitt straff, dock är straffskalan inte tillräckligt hög.
En absolut livstid om 99 år med vatten & bröd samt pisk dagligen skulle ha varit ett milt straff.
Tror inte en sekund på vad MH uppgett under p7 utredningen, tror hon gjort allt för att ljuga sig igenom denna och det bör Polisens/Åklagarens utredning sedan visa.
Vad beträffar JJ:s p7 utredning upplever jag en självgod person som framhäver alla sina goda sidor och förtjänster.
Med hänsyn till Tove´s nära och kära samt tidsbrist kommer det inte bli något mer inlägg från mig än detta, inte heller några kommentarer från min sida.
Tilläggas kan att jag inte har någon som helst anknytning till Vetlanda men denna sorgliga händelse kan inte lämna någon oberörd.
Må du vila i frid Tove.