Sammanfattning försvunne Tove i Vetlanda.
Lite bakgrund:
Tove är en 21 årig kvinna som härstammar från Vetlanda, Tove är vid försvinnandet läkarstudent vid Linköpings universitet. I Vetlanda bor Toves mamma och pappa men även hennes pojkvän. När Tove “bor” i Vetlanda så bor hon mest hemma hos sin pappa där hon har ett rum och sina saker. Under lördagen den 15:e oktober efter en krogrunda skulle hon gå till sin pojkvän och spendera natten hos denne.
Tove anmäls försvunnen 16:e oktober (söndag) av pojkvännen vid 11:00 då Tove aldrig tog sig hem till honom för att sova. Omedelbart efter anmälan så drogs en enorm polisinsats igång, redan efter Tove anses vara försvunnen enbart 8.5h efter att Tove talat i telefonen med sin pojkvän.
Vart börjar vi då? På lördagen självklart, lördag den 15:e oktober.
Tove skall gå ut i Vetlanda, då Vetlanda inte är jättestort så finns det inte så många krogar att välja på.
Vittnen har sett Tove tillsammans med två andra yngre kvinnor på restaurang “Nöjet”, de yngre kvinnorna kommer framledes bli titulerade “JJ” samt “MH”. Det rapporteras av vittnen samt Barchefen på restaurang “Nöjet” att det rådde något av en “bråkig” stämning kring sällskapet, det bråkades inom den lilla trion, inte gentemot andra gäster.
De två kvinnorna “JJ” samt “MH” kommer sedermera bli anhållna och häktade för människorov.
00:00 – Barchefen (Linus Svensson) på “Nöjet” sitter och pratar med Tove (detta har Barchefen tillstyrk själv har hänt) De samtalar i cirka 10 minuter, Tove letade vid tillfället en kvinna, hon frågar Barchefen flertalet gånger ifall denne har sett kvinnan som Tove letar efter. Barchef Linus har själv inte sett Tove tillsammans med de två kvinnorna som sitter häktade för människorov.
Söndag 16:e oktober:
01:00 Vittnen ser Tove lämna “Nöjet” tillsammans med de två kvinnorna “JJ” och “MH”. Sällskapet färdas norrut på Storgatan till fots, Tove leder sin cykel som hon har haft med sig. Enligt uppgifter så går Tove hem tillsammans med de två kvinnorna till “JJ” som har en lägenhet i Vetlanda.
01:49 Toves pojkvän ringer till Tove i ett kortare samtal så får pojkvännen ingen indikation på att någonting skulle vara konstigt eller galet vid den här tidpunkten.
02:30 Tove ringer sin pojkvän och meddelar att hon är på väg hem. Detta är också tidpunkten då åklagaren har valt att ange som tidpunkt då de båda kvinnorna “JJ” och “MH” skall ha begått gärningen gentemot Tove, gärningen som benäms som “människorov”.
(Här blir det lite tjorvigt men vi ska försöka bena ut allt som påstås hända här och vad vi vet)
Inledningsvis så påstår de två kvinnorna till åklagaren att de båda (JJ och MH) har åkt tillsammans till McDonalds för att äta.
Grannar hör två till tre höga dunsar från JJ’s lägenhet, det låter citat: “som någonting som väger 50-100kg faller mot golvet”, en granne går och knackar på hos JJ för att höra sig för vad som händer. Ingen i lägenheten öppnar dörren. Ett vittne påstås sig höra någonting som låter som sparkar eller slag mot en vägg eller liknande, det är svagare smällar än de två - tre smällar man hör tidigare.
En granne som bor under JJ har jobbat på natten och möter JJ i trapphuset, enligt grannens utsaga så skall JJ säga på frågan vad det var som lät väldigt högt, “dunsarna” - säga: “Det var en vän som var väldigt berusad och hade ramlat, hon hade fått vännen i säng och skulle åka och köpa mat till vännen på McDonalds”.
Grannen blir självklart orolig att JJ ska köra själv, då hon upplevs stressad och en smula berusad så grannen erbjudet sig istället att ge JJ skjuts till McDonalds vilket JJ går med på.
(Vid McDonalds händer ett par saker jag tänkte lista upp här nedan, dessa saker är enbart någonting vi har fått av “grannen” eller “den gode samariten” som gett JJ skjuts.)
⁕ Grannen tycker att JJ köper väldigt lite mat på McDonalds, det var en cheeseburgare och en chillicheese.
• När “grannen” och “JJ” skall åka från McDonalds så möter de en “liten röd bil” där det sitter två (beskrivet av grannen) för honom “manspersoner i 20 års åldern” enligt grannen har “JJ” sagt att “det där är min bäst vän”, hon har även bett grannen att stanna, sedan har hon lämnat bilen som de färdats i, gått fram till det andra fordonet (den lilla röda bilen där enligt “JJ” hennes “bästa vän” skall befinna sig) och samtalat en väldigt kort stund. Om vad har han ingen som helst aning.
• När “JJ” och “grannen” kommit tillbaka till huset de båda bor i så frågar grannen vem som ställt en cykel sådär slarvigt vid ett staket, på den frågan skall “JJ” ha svarat att det är en vän till henne som är ägare av den cykeln. “Grannen” säger då att det ligger en påse på pakethållaren på cykeln, “JJ” tar hand om den påsen innan de båda går hem till sitt.
(Återigen dessa saker och vad som hänt, vad som sagts och vilka de mött är enbart vad grannen som varit chaufför vid tillfället påstår. Då motparten sitter häktad och väldigt lite i allmänhet kommer ut till media eller allmänhet så är det vad vi har att gå på för tillfället. )
Åklagaren noterar att medans “JJ” åker till McDonalds för att köpa mat, så åker Toves telefon med och gör exakt samma runda som “JJ” gör. Enligt “JJ” skall inte Tove vara med.
03:50 Toves telefon gör en sista uppkoppling innan den stängs av, detta sker mot en mast vid Biltema norr om staden. Detta är det sista kända spåret efter Tove (eller hennes telefon), Toves cykel hittas under någon tidpunkt på morgonen (här finns det ingen säker tidsangivelse vad jag kan finna) på en adress, prydligt uppställd, Tove har ingen vad man vet känd koppling till den adressen.
11:00 Tove anmäls försvunnen av sin pojkvän då hon inte kommit hem från kvällen före, detta tas direkt på stort allvar av polisen vilket är väldigt ovanligt då vuxna människor anses i första hand hålla sig borta frivilligt, allra helst när nästan ingen tid förflutit sedan sista kontakt och upptäckten att hon aldrig tog sig hem. Pojkvännen påstår också att vid Toves sista samtal så hör han någonting i bakgrunden som låter lite oroväckande. Vad detta “någonting” är har vi inte fått någon vidare insyn i, i dagsläget, dock kan man ju spekulera då polisen var så snabba på att börja söka och efterlysa henne som försvunnen.
Under söndagskvällen - natten så gör man husransakan I “JJ” bostad, man söker också med hund kring bostaden.
Måndag 17:e Oktober.
Polisen bärgar en bil vid Ekenässjön norr om Vetlanda, man gör utökade sök med hund kring “JJ” bostad. Både “JJ” och “MH” tas in för förhör av polis.
11:30 Båda kvinnorna anhålls som skäligen misstänkta för människorov, båda kvinnorna är tidigare ostraffade. Det finns dock misstankar om att kvinna “JJ” har tidigare satt eld på ett ex till hennes ytterdörr till bostaden där han bor. Hon har dock ej blivit fälld för den gärningen.
Onsdag 19:e Oktober.
Polisen informerar att man inlett vad som kallas “en särskild händelse”, man sätter in drönare, hundpatruller, helikopter och hemvärn. Polisen går ut med signalement på Tove och i media så kablas Toves bild ut till allmänheten för att få in tips. Sökandet sker i Vetlandas stadsmiljö men även utanför Vetlanda.
Torsdag 20:e Oktober.
Förutom tidigare polis med hundpatruller, drönare, helikopter samt hemvärn har nu också frivillig organisationen “Missing People” kopplas in i sökandet efter den försvunna Tove.
Vid lunchtid under torsdagen begärs de båda kvinnorna häktade för människorov, båda kvinnorna beläggs med fulla restriktioner (ingen media, ingen tv, ingen kontakt med omvärld eller andra fångar. Total isolering med andra ord.) Fulla restriktioner begärs för åklagaren anser att det finns en överhängande risk att de båda kvinnorna kan undanröja bevis eller på annat sätt försvåra utredningen.
Samtidigt så intervjuas en vän till den ena kvinnan som begärts häktad (Kvinnan som åsyftas är “JJ”) Vännen hade följande att säga till reportern på P4 Jönköping:
Den häktade kvinnan berättade för vännen att det uppstått ett bråk mellan Tove och den misstänkta kvinnan och hennes väninna som också är häktad. Det lugnade dock ner sig och alla tre gick hem till den misstänkta kvinnan för att “prata ut”, den misstänka kvinnan har då påstått till sin vän att man sedan blir sams, Tove cyklar hem framåt 03 tiden på morgonen och de andra två kvinnorna åker/går tillsammans till McDonalds. Toves telefon finns dock kvar i den misstänktas lägenhet efter Tove skall ha lämnat den.
Fredag 21:a Oktober.
Polisen börjar så sakta skala ner sökinsatsen efter Tove, man har ännu inte fått något resultat, eller inga resultat man väljer att delge media eller allmänhet varje fall.
Polisen riktar in sin sökinsats på ställen som man fått in tips på, det är bara polis som söker och inte hemvärn eller Missing people.
Vid 13 tiden så spärrar polisen av ett område i Vetlanda kommun där bland annat ett hus genomsöks.
14:30 Polisen väljer att avsluta den stora sök insatsen, brottsutredningen fortsätter dock som tidigare.
Lördag 22: a oktober.
Tillsammans med Missing People så söker hundratals personer genom centrala Vetlanda, tre hundekipage deltog även i sökandet. Man anser att Vetlanda är fullständigt genomsökt så mycket man kan söka varje fall. Man finner ingen Tove.
Missing people väljer att fokusera på punktinsatser utanför själva Vetlanda då man anser att centrala Vetlanda är genomsökt och färdigt.
Fortsättning följer:
__________________
Senast redigerad av Ladida 2022-11-02 kl. 02:21.