Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
howdie11
			 
			Det sa NSDAP's väljare också, och de försvarade sig även med "vi är faktiskt störst".
		
	 
 
Min samlade bild är att det gått enklare att lura den äldre befolkningen. De absolut flesta offren för misshandlar, ofredanden, personrån, påhopp, rån är inte människor i 40-90 års åldern. De flesta offer är unga. Det är oftast unga som utsätter andra unga. Oftast har det varit unga killar/män som utsätter andra unga killar/män. På senare tid har vi emellertid dock fått se att det blir vanligare att unga tjejer utsätter andra unga tjejer för liknande brott. 
Unga sitter inte och läser text tv på SVT eller förlitar sig på vad Aftonbladets skriver. De upplever sig vardag i skola, till och från skolan, till och från sin idrottsträning, när de är ute på stan med sina vänner. Den generationen är som sagt ordentligt trötta på skiten, därför röstar de gult. 
En annan sak man kan ta upp är bostadsbristen som många upplever idag. Inte fan är det gamlingar som upplever den, det är de unga som tvingas bo hemma om de saknar kapital att köpa en bostad. Så det är självklart att alla de här människorna röstar bort massinvandringen.