Citat:
Ursprungligen postat av
halteper
Kanske är ett minst lika bra straff som det han skulle få efter dom? Hur sitter en 15-åring häktad? Har dom honom inlåst på något boende utan tillgång till internet och utan möjligheter till kontakter i övrigt? Jag gissar/hoppas att en 15-åring inte sitter på ett vanligt häkte med fulla restriktioner?
Man kan inte sitta häktad på ett SIS-boende, för isåfall handlar det om att den minderårige vårdas där under LVU. När en minderårig är häktad, så befinner den sig på häktet och är där på samma premisser som en myndig person. Enda skillnaden är att en minderårig häktad har lagstadgad rätt till minst 4h/dag isoleringsbrytande åtgärder med personal samt att en person under 18 år endast får sitta häktad i max 3 månader, om inte synnerliga skäl föreligger.
Det anmärkningsvärda i detta fallet är att man ansett att synnerliga skäl förelegat och att 15-åringen därmed suttit häktad med restriktioner i snart 11 månader. Det mest troliga i detta fallet är att Tingsrätten dömer honom för Mord och att man därefter häver häktningen och översänder honom till SIS, som ett alternativ till häktning.