Citat:
Ursprungligen postat av
fotonreflex
Hypotes.
Om man har köpt en lägenhet för 5 mille, och den nu gått ned i pris till 4 mille. Man har 3 mille i lån.
Man flyttar över gatan till ett likvärdigt objekt och realiserar prisnedgången på 1 mille och gör avdrag för förlusten mot sin inkomst och får tillbaka pengar på skatten.
Använder avdraget för att betala av en del av skulden.
Man har nu en likvärdig lägenhet, men bara 2,85 mille i lån. Man sänker den årliga räntan med typ 4500:- samtidigt.
Är detta en vinst eller förlust? Har värdet på lägenheten förändrats?
Man får ju bara dra av 30% upp till 100k och sen 20% av resten, så det är ju fortfarande en faktiskt förlust man gör men i ditt exempel så blir det ju lite speciellt. Som du säger så köper man på samma marknad.
Problemet i ditt exempel blir väl att få din lgh såld i dagens marknad och allt jävla krångel med flytten. Du ska ju helst betala någon form av mäklare, flyttkostnader osv, så de där 4500 äts ju upp fort.
Men hade varit kul projekt ändå, sälj med så sen inflytt som möjligt och börja kolla runt!
Citat:
Ursprungligen postat av
FBerntsson
Klart att det är en förlust. Din nettoförmögenhet sjunker då din tillgång som tidigare var värd 5 miljoner nu är värd 4 miljoner. Vad du har i lån eller gör för affärer i övringt påverkar inte det. Det är en miljon i förlust.
Att det sedan kan bli enklare att klara kassa flödet och att du är i ett bättre läge privatekonomiskt efter affärerna ändrar inte det. Vinst och förlust är ju i botten rätt abstrakta begrepp.
Fast om man bott längre än 5år så kan väl banken tvinga en värdejustering, och om de då anser lgh är värd 4milj så är man i samma sits?