Citat:
Ursprungligen postat av
Lennart42
Det är verkligen inte samma fundamentala fel. Men jag omformulerar mig. Jag ska självklart inte ha synpunkter när ngn köper ngt för sina egna pengar (ärligt förtjänade). Men jag tycker mig ha rätt att ha synpunkter när man tar ett stort lån som gör att värdet av mina pengar försämras.
En annan åsikt från mig (som jag förstått delas av många)är att denna tråden hade mått bättre utan dina inlägg.
Jo, det är samma fundamentala fel.
Du anser att du äger utsikten fast du inte gör det. Och får mentala issues av att ägaren bebygger tomten och du hävdar att du upplever en nackdel och därmed så skall ägaren inte få göra det.
Och
Du anser att du äger andras rätt att skuldsätta sig. (t ex bankens). Och du får mentala issues av att banken skuldsätter sig och du hävdar att du upplever en nackdel och därmed så skall banken inte få göra det.
Du äger inte bankens rätt att skuldsätta sig. Du har inget med det att göra.
Om du menar att dina fordringar på banken blir mindre värd av att banken skuldsätter sig får du väl låta bli att ha sådana då. Du är ansvarig för dina handlingar.