Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
Okay, lite offtopic all nu men sure, det påverkar ju bostadsmarkanden på sätt och vis...
Minimumpris på en kWh ligger väl runt 1kr när man tar med alla skatter och avgifter? Blir lite oseriöst att ha det som snitt i en kalkyl.
Skatt: 50 öre
Elöverföring: 30 öre
Spotpris: 20-400 öre
Nej, det är inte alls oseriöst. Här är senaste 10 årens snittpris på el:
https://www.vattenfall.se/elavtal/elpriser/rorligt-elpris/prishistorik/
Snittpriset per år är långt under 1 kr/kwh zon 3+4 alla år utom krisåret 2022.
Och så missade du att elpriserna på sommaren är nära noll, utom konstigt nog i augusti, och att solpaneler ger i princip all el på sommaren. Men snittpriset ovan bygger till största delen på vinterhalvåret när det används mest el. Snittpriset sommarhalvåret hittar jag inte men det måste vara mycket lägre än 1kr.
Så 1 kr/kwh är högt räknat på intäkterna ett helt år med solpaneler i Sverige zon 3+4.
Detta sagt så är det ju finfint för mig och alla andra att någon ut egen plånbok lägger ut 180k som aldrig betalar sig. För de genererar trots allt el, som de sedan inte behöver köpa, så konkurrensen på elbörsen går ner något och då även mitt pris eftersom jag har rörligt elpris, alltid.