Citat:
Ursprungligen postat av
Lofn
En sak som slagit mig är så himla många objekt "Snart är till salu". Jag har sett ett par som varit till salu ganska nyligen men nu "snart är till salu". Vad är tanken bakom det? Är det att det inte ska se ut som bostaden legat ute till försäljning länge och mäklaren tänker att man kontaktar denne om man är intresserad?
För tog man bort bostaden från försäljning och la ut den en eller ett par månader senare om det inte gick att sälja. Nu verkar man ta bort och lägga som "snart till salu" i större utsträckning? Det är lite fånigt med allt trixandet men mäklarna vet nog ganska väl vad som funkar. Funkar det så funkar det, fånigt eller ej

Det är väl inte konstigare än att man testar alla medel antar jag.
Det är väl inte alla som sett att just X bostad varit ute förut, och något som ”snart kommer” kan ju locka till ett visst intresse.
Ligger det inte ute till försäljning i den normala bemärkelsen räknas väl inte heller dagarna. Bättre att ha ett hus ute i 100 dagar ”snart till salu” än att låta det ligga ute till vanlig försäljning i 100 dagar 😊
Även om huset i fråga är till salu som vilket som helst så ser det åtminstone bättre ut i ett försök att undvika låga bud.
I dagar som dessa provar man väl det mesta för att locka till just intresse.