Citat:
Ursprungligen postat av
bananjuice
Nu är det ju främst en sida som lyfter detta, men det tycks gå ganska bra med hyresmarknad i Wien.
Vet inte hur det varit med ombildningar i övriga nordiska huvudstäder heller men vi är många som gjort vinster på hundratusentals kronor över en natt de senaste tio åren. Även detta bidrar förmodligen till haveriet.
Wiens hyresmarknad har följande avvikelser från den svenska;
1. Det är väldigt lätt att säga upp hyresgäster även i kommunala bolag. Ett av de lättaste i europa. Väldigt otryggt boende jämfört med den svenska besittningsrätten.
2. Alla subventionerade lägenheter får bara hyras om man tjänar upp till 40 000 per månad.
3. Pga av de låga hyrorna finns inga pengar att renovera för. Effekten blir att alla dessa lägenheter får sämre och sämre skick för varje år som går. Detta problem finns även i Sverige. Miljonprogrammen är nu rena slummen med enorma underhållsbehov men inte en krona finns. Man räknar med att 500-1000 miljarder skulle behövas.
Med högre hyror i de attraktiva områdena hade man kunnat använda pengarna till att underhålla lägenheterna i hela landet. Nu blir det istället en konstant förslumning.
Tjänar du lite mer än 40k i månaden ett år i Wien kommer brevet med uppsägning av din lägenhets kontrakt direkt. Det ger enorma incitament till svartarbete.
Ingen intelligent person kan försvara Sveriges katastrofala system som ha precis samma problem som Sovjet