Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Det går fint att tycka att "vi" är sjuka. Men du bör ha mer kött på benen om du ska uttala dig i sakfrågor och jag tror du gör större framsteg utan att använda invektiv på sandlådenivå om psykologen.
Risberg påtalar att det som är av vikt är att uppmärksamma utåtagerande barn med impulskontrollbrist i tid, att sätta in åtgärder så att det inte skenar till nåt så vidrigt som det här.
Sett till medias uppgifter f.ö så var det uppenbart allvarliga varningssignaler att det inte stod rätt till.
Du ägnar mycket tid åt att förklara hur vidriga rasister är.
Ändå tycks du hålla med om att myndigheterna borde ha förstått vad som höll på att hända med den här pojken och stoppat honom på något vis. Men ingenting gjordes. Skolchefen säger att de inte har fått några orosanmälningar, så skolan visste inget. Och socialtjänsten vill inte uttala sig.
Kanske du är helt nöjd med att hälla dynga över dem som blev upprörda över det fruktansvärda överfallet på flickan. Kanske det räcker för dig att svartmåla alla som röstar på SD.
Men ifall du trots allt tycker att det är fel att den lilla flickan i Skellefteå blev överfallen på det sätt som skedde, och om du faktiskt håller med om att myndigheterna inte har ingripit som de borde ha gjort mot den här pojken, så kan du kanske tala om vad du tror det var som gick fel i det här fallet?
Varför stoppades inte pojken trots många varningssignaler?