Citat:
Ursprungligen postat av
jontepsg
För att Newcastle spelarna(+fans online) gnäller och skriker hela matchen om hur Arsenal förstör matchen med alla avblåsningar, när det är exakt så Newcastle spelar alla sina bortamatcher själva. Så sluta gnäll när andra lag gör samma sak som dom själva tar mycket poäng på.
Exakt vilka stats vinner Newcastle förutom bollinnehavet? Vilket de vann med 6%.. Arsenal har mest skott på mål, högre expected goals och missar 3 frilägen bara i första halvlek.
Men Newcastle fixar CL utan problem. Spännande att se hur nästa säsong blir för er.
Nej Newcastle hade mer bollinnehav, hörnor, högre XG, målchanser (dock ej mest PÅ mål men målramen räknas som ej på mål ska kommas ihåg), passningar, anfall ssmt farliga anfall.
Men som sagt, Arsenal gör det bra och vinner det som räknas. Jag gnäller dock inte, att mygla är en del av spelet som alla lag gör. Man ska dock komma ihåg att det är exakt mygel som lag gör när de kommer till SJP. Så när man tittar på statsen för effektiv speltid så är en stor del detta från lag som myglat mot oss på SJP. Jag vill vara tydlig här att det inte är en negativ sak.
Jag vill vara tydlig här med att jag tar fram dessa stats som en positiv faktor för Newcastle, att man lyckas spela så jämt med ett av ligans bästa lag. Visst det svider men det finns många positiva delar att ta med från denna match.