Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Nej din sopa, det handlar om någon som är på besök, inte om en planerad middagsbjudning. Att då fråga om man ska slänga ihop ett par extra kåldolmar eller vad du nu brukar äta tillhör normalt hyfs.
Varför ska du överhuvdtaget tycka till om när andras barn ska vara hemma till middagen? Alla har inte samma rutiner och alla blir inte hysteriska när något är annorlunda någon gång
Jag tycker till om vad som gällde för min familj - din mupp.
Ger du mina barn mat utan att fråga mig först så går du över gränsen - eftersom jag planerar för min familj.
Vill du att din gökunge skall födas av mig utan att jag bjudit in så går du över gränsen - eftersom jag planerar för min familj.
Alltså - fråga föräldrarna som planerar för sitt barn och sin familj innan du ger ett annat barn middag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Statistenidittliv
Själv brukar jag bara köpa in det som planeras att förbrukas. Men visst skulle man väl kunna kosta på sig en ostmacka.
Tack.
Det låter ungefär såsom de flesta planerar sina inköp.