Citat:
Ursprungligen postat av
Reiwa
På tal om att vara störd, så är det såhär det låter från abortförespråkarna i tråden:
Om detta nu är så stört så är det väl konstigt att du inte lyckas komma på några riktiga argument emot det?
Anledningen till att du tycker att abortförespråkare är störda är att de bygger sina argument på intelligenta rationella resonemang, medans du bara bygger dina argument på korkade känslor. Det är två totalt olika världsbilder. Du är typen som för 500 år sedan hade idiotförklarat dem som påstod att jorden kretsar kring solen, samtidigt som du hade varit totalt ointresserad av att lyssna på deras argument.
Som tur är kommer samhället aldrig gå på din linje, åtminstone inte i längden, eftersom rationella beslut alltid visar sig fungera bäst. Helt enkelt eftersom rationalitet är den enda metod som finns för att komma fram till vad som verkligen är bäst för folk.
Aborträtten kommer att leva vidare och sprida sig till jordens alla hörn eftersom de vetenskapliga och logiska bevisen för att den enbart är positiv för mänskligheten är överväldigande. Sedan får magkänslan hos er icketänkande individer protestera hur mycket den vill.