Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Personlighetstyper som Gonzalo Lira har en grandios självbild, narcissism kombinerat med personlighetsdefekter av andra slag som gör dem oförmögna att bedöma risker i många fall. Han njuter av uppmärksamheten kombinerat med ekonomiska incitament.
Nu är det ju inte bekräftat att Lira faktiskt är död, men givet att han är utlänning och uppsåtligen har agerat agent för ockupationsmakten dvs Ryssland, på Ukrainskt territorium när krig råder så hade Ukrainarna faktiskt kunnat gripa och skjuta honom på fläcken helt i enlighet med internationell lag.
Det verkar finns många med den personlighetstyper i dagens värld och är det inte så vi alla ska vara enligt amerikansk propaganda.
Alla som försvarar och förklarar Rysslands invasion av Ukraina är ryska agenter i din lilla värld. Är alla som försvara USA:s invasioner, bombningar och statkupper i andra länder amerikanska agenter?
Du verkar kunna internationell lag så beskriv nu hur den amerikansk medborgaren Gonzalo Lira med två små barn i Ukraina bröt mot det så han förtjänade dödstraff. Nej, du kunde inte det. Han utövade amerikansk yttrandefrihet på amerikanska medieplattformar och deltog inte i andra aktiviteter eller protester i Ukriana (han kunde varken ryska eller ukrainska).
Med andra ord tycker du att stater runt om i världen kan döda alla dom tycker är obekväma utan att omvärlden ska lägga sig i. Det är bara att kalla dom utländska agenter och inte göra som Ryssland gör att stänga kontoren och sparka ut dom. Ryssland och Kina antecknar.
Väst tystnad över detta är skamlig och vi för väl se vad som händer om en annan journalist, författare och filmskapare drabbas av samma öde i Ryssland eller Kina.