Citat:
Ursprungligen postat av
Gromgutten
Främlingslegionen. Synd att det inte finns några som spelar hockey lokalt - och som har lust att spela før løven.
Edit: Skall kanske førklara. Mitt lag, Oilers, håller delvis på på samma sätt som Løven. De flesta av de ledande spelarna är AHL/ECHL-transatlanter som bara har tänkt sig ett år i klubben som trampolin in i SHL eller andra bättre ligor. Lagidentiteten førsvinner - och med det också det størsta intresset.
Äh, löven är i regel bland de bästa på egna produkter inom svensk elithockey. I år är det sämre än fjolåret då man tappar Ottosson, Lindgren och Eriksson, dock har Jakob Andersson kommit tillbaka. Däremot spelar deras juniorspelare som skulle kunnat varit aktuella i i regel i Luleå, Modo, Skellefteå etc. då man inte har ett lag i superelit längre.
Det blir många transatlanter, men helt ärligt är det rätt skit samma om man värvar kanadensare eller smålänningar eller stockholmare. De är lika lite lokala spelare bägge två.