Att skicka iväg just män till strid är en viktig regel. Ponera att en stam skickade alla sina kvinnor att kriga mot en annan stam, om kvinnorna torskar så är stammen körd. Finns det inga kvinnor i stammen så blir det inga fler barn.
Det man istället gjort är att männen och fruarna pökar på varandra ordentligt innan avfärd. Så även om alla män skulle dö i kriget så är en ny generation redan på g. Detta är det enda logiska sättet att utföra krig på. Även med modern teknik och provrör så är vi FORTFARANDE körda om kvinnorna ryker. Kvinnorna garanterar nästa generation.
Citat:
Är kvinnans enda uppgift att föda barn?
Det är inte så illa med tanke på att männen är förbrukningsvara som dör i krig, dör i gruvor, dör för att låta kvinnorna hoppa i flyktbåtarna.
Strikt sätt så är alla organismers uppgift att reproducera. Det är egentligen vår enda reella uppgift i livet.