Citat:
Ursprungligen postat av
DmtLaser
Hm ca 2 öre i elkostnad skulle jag tro, inte räknat på det. Men låt mig gissa, vatnik, ryzztroll? 😁
Otur men jag är svensk, insatt i vad som pågår. Står inte på nån sida igentligen, skurkstater båda två.
Tycker mest synd om Ukraina som inte kan vinna hur de än gör. Torskar Ryssland så blir Ukraina ett arab och afrikanghetto som i övriga Europa, vinner Putin så, ja inte en aning faktiskt.
Ukraina skulle dock aldrig släppt in Soros och Co, precis som vi här i Sverige aldrig skulle släppt in fantygets lakejer.
Så där har du min ståndpunkt.
Polen har tagit in 0 araber. Slaviska länder brukar vara bättre på invandringspolitik så det behöver du nog inte oroa dig för.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kopparsulfatet
Diktaturstat? Hahah, skönaste jag hört. Ukraina har inte haft val på snart 7 år, Ryssland höll val i fjol. Oberoende undersökningar visar dessutom att Putin har stöd från det absoluta folkflertalet men kokainisten zelensky bara ska sitta kvar, tydligen. Snacket om att Ryssland skulle vara en tyrannisk diktatur kan man ta och stoppa upp nånstans där solen inte skiner
”Ryssland höll val i fjol. ” haha den var rolig den.

Faktum kvarstår att Zelensky är folkvald och Putin är inte folkvald.
Skulle du fråga dom i Nordkorea skulle majoriteten också ha stöd för sin ledare.
Det finns ingen opposition till Putin, säger man emot kriget riskerar man 15 års fängelse.