De kommer inte sälja sina befintliga boenden där de bor billigt för flytta till ett problemområde med en hyra kanske 3 ggr mot vad de betalar idag, därav låg rörlighet på bostadsmarknaden.
Sen nej vi ska inte bekosta något.
Problemet med höga hyror kommer från kommunallag 1991:900 där kommuner inte längre fick avsteg från självkostnadsprincipen och tvingas driva sina bolag med vinstkrav. Innan kunde man hålla sig på +-0 och därmed givetvis även ha mycket lägre hyror.
Så ser man logiskt på det hela så var vinstkrav i kommunala bolag en dålig idé, genererade bara högre hyror, dvs mer kostnader för den som bor där men även för kommunen i de fall de står för notan, högre bostadsbidrag osv och den högre kostnaden kan du ge dig fan på du får betala på din skattsedel.
Vad menar du med avsteg från självkostnadsprincipen?
Reglerna syftar endast till att upprätthålla korrupt socialism (politisk korruption är naturligtvis inte marknadseffektivt, så en massa regler behövs för att det ens ska fungera). Så länge ni skriver trådar av typen "man borde göra såhär istället!" fattar ni inte, och borde fokusera på att lära er hur landet ni bor i styrs.
__________________
Senast redigerad av sebastianlarsson2 2022-01-12 kl. 11:05.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!