2021-10-20, 15:48
  #25
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Ja nu när den nya högerkonservativa alliansen är ett faktum rimmar det illa att man anklagat sina nya bffs för rasism innan, så det var ju självklart att denna elefant i rummet behövdes adresseras.
Citera
2021-10-20, 15:48
  #26
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Balderis
Spännande.
Kristersson och Svantesson klär på sig uniformskoppel.
Målet är sjuka och handikappade. M är ett vidrigt parti.

tack.
Om det vore så väl att dom på allvar tog tag i assistansbedrägerierna för miljarder så skulle dom
gärna för min del få ha både koppel, svastika och ridstövlar.
Bedrägerierna måste få ett slut !

Läs gärna utmärkt artikel ur Proletären tidigare i år

https://proletaren.se/artikel/assistansfusk-miljarder
Citera
2021-10-20, 15:49
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bankkonsulten
Ännu en ynkrygg, men till skillnad från Damberg som säger att Sverige varit ängsliga så erkänner hon i alla fall att hon är svag och inte alla andra.

Men Moderaterna kommer aldrig offentligt att deklarera Reinfeld-eran som en katastrof eller be om ursäkt för förstörelsen av Sverige och de kommer därför aldrig att få min röst igen.
Instämmer! Politiker av Santessons sort borde aldrig få bli politiker eller få någon slag av beslutanderätt i några som helst frågor. Det finns säkert massor av likasinnade i alla partier som är beredda att ge efter för grupptrycket. Som politiker måste man väl ha nån form av eget omdöme och låta sig styras av det. Eller är det bara att unisont trycka på rätt knapp som gäller ?
Citera
2021-10-20, 15:57
  #28
Medlem
Yayois avatar
Tack, då vet vi att moderaterna är ett blåbrunt parti och att de liberala dragen de en gång hade är bortblåsta, liksom anständigheten. Det är iofs logiskt om de ska samarbeta med SD som sagt att liberalismen är deras huvudfiende. Moderaterna bejakar nu alltså SD:s rasism, gör den till sin och bekänner färg fullt ut. Hemskt men sant.
Citera
2021-10-20, 16:00
  #29
Bannlyst
Jag uppskattar att få höra sånt här.

Gör inte ni det?


Nu kommer denna tråd fyllas med "nu måste hon säga förlåt också, till den och den och den, innan Jag skulle börja acceptera det!" *höjer nosen i vädret*
Men det är inte så man tar emot en bra ursäkt.

Om man tvingar någon att kräla igenom stoftet innan man godtar en ursäkt från någon som ångrar sig genuint så handlar det inte om kärlek. Det är ett tvångsbehov du själv har.

För mig så räcker det såhär.

Skulle ta en sån här ursäkt vilken dag som helst, än något som kommer från någon som Löfven alla dagar i veckan. Då man vet att en sån ursäkt bara håller tills man själv tar en paus innan dom börjar om ifrån början..

Till skillnad från något sånt, så känns den här genuin.
Citera
2021-10-20, 16:21
  #30
Medlem
Moderaterna är kappvändare minst sagt.

Nu vill de samarbeta med SD istället för mittenpartierna och då byter de retorik.
Citera
2021-10-20, 16:38
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Förvisso, men ändå rakryggat att i efterhand erkänna det alla visste.
Antar att Reinfeldt sitter hemma och gråter när han läser.


Vore bättre han grät i den riksrätt han förtjänat
Citera
2021-10-20, 16:39
  #32
Medlem
Inte bra med politiker som ljuger.
Dock inte oväntat för att komma från den käften.
Citera
2021-10-20, 16:39
  #33
Medlem
GeleZachas avatar
Tror det är väldigt många som gjorde samma sak, inte minst politiker.

Detta visar på ett stort problem, nämligen att politiker inte vågar säga vad de tycker av rädsla för vad folk och partikamrater ska tycka om det. Det är ett demokratiskt problem
Citera
2021-10-20, 16:54
  #34
Medlem
Elisabeth Svantesson (M) erkänner nu att kalla SD för rasister var en ren floskel

I SVT:s 30 minuter så erkänner Elisabeth Svantesson att det var opportunism och rena floskler att kalla SD för rasister. Elisabeth är moderaternas ekonomiske talesperson och påstår att hon själv inte trodde på det även när hon själv sade det, men när alla andra sade samma sak och lade en etikett på SD så ville hon inte stå emot utan tyckte det var enklare att lalla med.

https://twitter.com/i/status/1450767159798472705

Är detta en anpassning för att "normalisera" den politik som M kommer att föra efter valet tillsammans med SD eller är det ett sätt att stoppa S-V-C-Mp:s fortsatta epitet på SD?
Citera
2021-10-20, 16:54
  #35
Medlem
Det är nu hon ljuger, inte då. Då var det okej för en moderat att erkänna faktumet att SD är ett rasistiskt parti, nu är det inte okej eftersom SD numera är en samarbetspartner som M måste försöka vittvätta.
Citera
2021-10-20, 16:55
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Har ändå svårt att förstå hur detta kan vara förstasidesnyhetet hos flertalet nyhetsmedia på weben.

Observerade detsamma.
Det borde vara ett ämne för en egen tråd under jouranlisitk kanske.
Svensk massmedia synkroniserar ofta sådant som bar måste ut till allmänheten.
Visst är man nyfiken på vem det är som skickar signalerna....
Och detta är väl den andra av två nyheter som kan ses som anti-Reinfeldt under en och samma dag.
Hackare borde intressera sig mer för massmedias epostadresser och telefoner.
__________________
Senast redigerad av MrStreamer 2021-10-20 kl. 16:58.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in