Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Woods
Ta ett djupt andetag, luta er tillbaka och tänk igenom detta en gång till, snälla ni, som skriker efter vaccin-apartheid och restriktioner.
Låt oss tillsammans sätta ner foten och ta bestämt avstånd från vad som nu håller på att ske, att det som faktiskt fortfarande var väldigt fint med vårt land nu är på väg att tas ifrån oss.
Det kan gå fortare än ni tror, och även om ni faktiskt tycker det är bra om man pressar folk att injicera substanser de ej önskar i sina kroppar, så kommer det förr eller senare vara något som ni själva inte vill ha statens inblandning i där de börjar peta.
Tror att du överdriver en aning. Ett gäng antivaxxarfundamentalister på Flashback poserar som en utsatt grupp vars rättigheter ´staten´har varit med om att kvadda. Gå inte på det narrativet.
Det är en liten minoritet som har förstorat diskussionen att handla mellan ont och gott, David mot Goliat, förövare och offer. Alla ingredienser för en metadiskussion finns med, och det personliga självupptagna perspektivet också.
Detta lättkränkta folk finns i varje befolkning . Det görs stora liknelser och grandiosa slutledningar och det blir till slut en stor påse beska och salta karameller som bara blir tjatigt och tröttsamt att bli bjuden på hela tiden.
Nu är det bra att ´staten´har satt ner foten . Och indignationen är stor. Det är mycket roande rentav underhållande att se hur olyckskorparna kraxa sin klagosång. Oj, vad jag trivs. Man har läst antivaxxarfundamentalistisk evig olycka sedan pandemin startade, och det har blivit en enda orgie i bekräftelsebias och antivetenskaplig dynga.
Håll till godo, antivaxxarsekten. Tids nog så sadlar ni om och kanske dammar av Chem-Trails spåret igen när det blir för tråkigt att agera flashbackfrihetskrigare

Fram tills dess får ni kanske börja inse att kampen om vaccinet är förlorat och alla förhoppningar om att folk ska ta och dra en gräns, bara är ännu en ouppnåbart mål i raden av konspiratorisk paranoisk smörja ni brukar leverera