Citat:
Ursprungligen postat av
lvl22skeleton
Hej! Läser tekniskt basår på KTH och vi har nu haft 2 kontrollskrivningar i matte och en i fysik.
Den första kontrollskrivning i matte fick jag 5 poäng på (6 krävs för bonus), och den andra fick jag också 5 på!
Fattar inte vad det är som händer, jag pluggar betydligt mycket hårdare än de övriga i min grupp men de presterar mycket bättre resultat. Vad är det frågan om egentligen? Har aldrig läst på universitet eller högskola innan så jag har inget att jämföra med. Tror jag lagt ner runt 12 timmar per dag hittills. Känns så hopplöst, nästan så att man känner sig helt jävla värdelös
Matematik är ju oerhört speciellt. Det spelar ingen roll att man pluggat länge och stirrat på talen om man inte lyckats knäcka koden, sett mönstret, fått aha-upplevelsen. Ämnet är alldeles för abstrakt helt enkelt och passar inte alla.
Om det däremot stämmer att du hjälper dina kurskamrater så undrar jag om det är något i själva provsituationen som påverkar dig och ställer till det. Eller att läraren vill att du redovisar på något speciellt sätt.
Är jag väldigt oartig om jag frågar om du har några svårigheter som du vet om? Måste inte vara en diagnos, men har du märkt att du är annorlunda? Nu är nog alla på KTH annorlunda så förklaringen kan vara att du är "annorlunda" åt det normala hållet.
Försök också hitta ett sätt att okeja dig själv och minska ångesten. Alla måste inte kunna matte och gå på KTH, det finns mycket annat att göra här i världen. Vad är en "fin" utbildning värd om man mår skit? Om basåret är så här tufft, hur ska fortsättningen bli? Du duger som du är, hitta din egen väg med ditt eget flow!