Citat:
Ursprungligen postat av
Mjäll
Jag har inte sagt att starkare är bättre. Jag har bara sagt att du vinklar när du får det att låta som att svagare är en fördel.
Babbel, ja - du skriver ju jättelånga inlägg där mer än hälften är svar på något som inte har uttryckts av den du citerar och bemöter. Allt ditt snack om syntetiska cannabinoider är irrelevant.
När du säger att jag bara vill bli så väck som möjligt så är det givetvis ett fult personangrepp och inget annat. Inte ens ett kreativt sådant. Jag säger bara att allt du lyfter fram hos HHC jämfört med cannabis förmodligen går att uppnå med en lägre dos av cannabis. Visst föredrar jag personligen att bli så väck som möjligt, men det är irrelevant.
Enda kända fördelen med HHC är att det är lagligt. Att du påstår att du är påläst och har erfarenhet gör ingen skillnad när du är i färd med att förlora en argumentation om det ämne du anser dig vara påläst och erfaren inom. Du vinner diskussion genom argument, inte genom att påstå dig vara en auktoritet.
Hur förlorar jag en argumentation när du inte kommit med några motargument som stödjer det du säger, eller ens källor? Googla så ska du se att det jag säger stämmer. Att du inte förstår varför jag hade med exemplet syntetiska noider som påverkar hjärnan på liknande (dock annorlunda) sätt, när du verkar tro att THC är bättre för den är starkare säger mig att du är bäng eller efterbäng och tänker inte efter.
Enligt vetenskapen så är det inte alls så, utan det är en lite annorlunda men effektiv produkt. Läs på lite mer om ämnet är du snäll innan du vräker ur dig dynga för att försöka framstå som smart/påläst medan du gör narr av dig själv.
Att det har mildare trippiga cerebrala effekter än D9 är en fördel för många som inte tål THC som är för trippigt för min och många andras smak.
Jag förstår att du skyddar din drog, du är inrökt och säkert beroende eller är van och vill inte byta, när jag var ung var jag precis som du. Men man växer ifrån detta med att vara så bäng så möjligt då det är inte hållbart och inte bra för psyket(eller något annat) överhuvudtaget. Typiskt stoners som inte vill acceptera att deras ämne har både biverkningar, nackdelar och passar inte alla överhuvudtaget.
Fördelarna för mig med HHC är: känns snällare, ger mindre ångest, paranoia, oro, mindre risk för att snea, mer terapeutiskt och avslappnade (liknar lite mer THC + cbd imo), mindre risk för tillvänjning verkar det vara som hittills enligt det jag läst och upplevt vilket verkar stämma enligt den forskning som finns gjord på det.
Alla är inte ute efter samma sak som du är, och jag skulle inte rekommendera hög THC gräs till någon medicinskt(eller ens som berusning för nybörjare eller känsliga) då detta lämpar sig mer som berusning och kan ge mer ångest och dylikt än det lindrar. Finns dem som är inrökta på THC och tål det men det finns många som ogillar dess psykiskt förvrängande effekt, psykedelisk sådan. Att använda det ibland är säkert till och med bra för spirituella ändamål men att att göra det ofta medför massa skit mentalt, ser jag hos typ hälften som röker THC för ofta, samma sak med studier som visar att du löper större risk för ångest, depressioner och dylikt vid stort/regelbundet intag och erfarenheter utav det.
Att THC är olagligt är en enorm nackdel, du kan inte välja det som passar dina ändamål. Inte alla vill bli klassade som kriminella heller med tanke på den inhumana narkotikapolitik vi har i Sverige (som sakta men säkert lär bli bättre tids nog).
Du är jävligt löjlig om du tror på det du säger, medan all vetenskap går emot dig och anekdotisk bevisföring av dem som erfarenhet utav både ämnen också går emot det du säger? Både HHC och THC är intressanta ämnen men de lämpar sig till lite olika saker, speciellt för vissa som inte vill vara helt väck och är ute efter något som är snällare för hjärnan. Många glorifierar HHCs lungnande, smärtlindrande och sedativa effekter samt minus dem mer cerebrala skeva effekter vissa får utav d9.
Hur många års erfarenhet har du utav gräs? Du kanske är ny på det? Ifrån början får man ju inte så mycket biverkningar, detta kommer med tiden och kan vara drygt. Speciellt vid regelbundet bruk om man är ute efter medicinska egenskaper. Jag slutade röka gräs många år sedan och anser att det var rätt för mig, men det är som sagt individuellt, jag verkar vara långt ifrån den enda som får biverkningar utav THC, speciellt gatuthc som du inte vet om du ens får det.
Precis som med andra medicinska klasser så är den vetenskapliga världen väldigt intresserad utav sådana här ämnen, detta är framtidens mediciner och det lär komma ut fler som har annorlunda mekanismer och kanske ännu mer terapeutiska egenskaper och ännu mindre biverkningar. CBN binder starkt till CB2 och väldigt svagt till CB1, och det har extremt sövande och lugnande effekter som också gör den till utmärkt medicin, främst för sömnen. Detta är allmän kunskap.
Gillar du inte att andra är inte som du och föredrar x över y, kan du läsa en annan tråd om du har inget utav värde här att tillföra än att störa diskussion om användarnas erfarenheter. Jag har åtminstone köpt ämnet och testat det utförligt så jag kan jämföra dem.
Nästan allt jag skriver kan bekräftas med vetenskap, studier och om inte så finns massvis anekdotisk bevisföring. Även mina erfarenheter utav ämnena spelar roll. Jag har ingen anledning till att snacka skit här då detta är ett diskussionsforum, vad är det som gör dig irriterad? För att någon inte har samma smak som du och anser att det finns nackdelar med THC? Då detta är som sagt individuellt (men vetenskapen och mycket anekdotisk bevisföring är det jag försöker förmedla i tråden) så avslutar jag denna meningslösa diskussion som inte leder någon vart och blir offtopic.
För det känns skumt att du smutskastar något du inte testat när både vetenskap och anekdotisk bevisföring verkar gå i god för ämnet. Och inse att bara för du inte ser eller upplevt fördelarna betyder det inte att dem inte finns, det är återigen individuellt och jag försöker beskriva mina upplevelser, erfarenheter och den vetenskap jag läst angående ämnena vilket jag tänker dem flesta är ute efter att läsa i denna tråden.
Att du inte förstår vad jag menar betyder inte att det är babbel, sluta lägga energi i onödan på att störa diskussionen och få andra att slösa sin tid i onödan också. Du bidrar inte med något förutom smutskastning utav dem som har olika erfarenheter, eller du har ju inte ens testat HHC såsom jag förstått så egentligen borde du inte uttala dig på det sättet du gör. Det är som att jag skulle säga att det finns inga fördelar med THC över HHC om det vore det omvända och jag inte hade testat THC.
Även om ämnen är liknande betyder det inte att dem inte har olika effekter och bieffekter. Ska man bara kolla på styrka så kan man gå och röka giftiga syntetiska noider som är starkast, att du inte anser det är relevant är bara roligt.

Hur är det irrelevant att du gillar bli så väck som möjligt när jag förklarade just att ämnet passar bättre för dem som inte vill bli helt väck men ändå få mycket bra effekter.
Alltså... Detta är löjligt så vi avslutar diskussionen helt istället för det leder ingen vart med tanke på att du verkar tro att din åsikt är den enda som är viktig och inte vetenskapen, andras erfarenheter, anekdotisk bevisföring samt att det är individuellt då våra hjärnor är olika därav är det logiskt att det finns dem som föredrar hhc över THC precis som många föredrar d8 över d9 också. Alla andras erfarenheter och upplevelser är tydligen babbel enligt dig. Vad förväntar du dig att man ska göra på ett diskussionsforum? Skriva tre ord? Jag försöker åtminstone beskriva mina erfarenheter och det jag läst sammanfattat så gott jag kan så dem som är ute efter sådant finner det som passar deras ändamål då jag blir hjälpt utav detta ämnet och inte fått lika mycket biverkningar som utav THC.