Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Det är på sikt viktigare vad SD gör på kommunal nivå än på nationell, eftersom det är på lokal nivå väljarna "röstar med fötterna" genom white flight. Det är också från lokal nivå som andra partier kan påverkas eller rentav ätas upp.
Samma paradox gäller dock lokalt som nationellt: Om SD triangulerar in sig på övriga partier, så normaliserar man dem. Det blir lättare att rösta M om SD samarbetar med M som junior partner.
Det gäller för SD att skapa skillnader och konflikter med partier man vill ta väljare från. I och med den nya blocktillhörigheten och genom det gubbiga sossehatet, så finns den konflikten och polariseringen till S, vilket dock gör kopplingen till M till en belastning.
Kontentan är att det finns en anledning att populistiska "tredje-vägen-partier" nästan aldrig tar parti mellan traditionella block innan man måste.
Det finns olika triangulering. Det finns långsiktiga röstmaximeringar där alla partier går mot mitten vilket skedde under Sahlin, Reinfeldt och Löfven, men man kan också kompromissa för att kunna regera kortsiktigt, en mandatperiod åt gången. I slutänden vill vi få igenom vår politik, om andra partier också blir dödsknarkarnazister, lyssnar på Ultima Thule och sjunger nationalsången framför den svenska flaggan, så har vi ju vunnit.
Ja men de kan inte ta makten lokalt utan att samarbeta. Och det är just gamla sossekommuner de blir stora i. Så det är en risk man är tvungen att ta. I borgerliga "överklasskommuner" är SD mindre. Jag vet inte riktigt hur det gått i kommuner som är traditionellt centerpartistiska; där kan vi nog ta deras röster.
Det intressanta är att SD ofta är mindre i kommunalvalet än de är i riksdagsvalet i respektive kommun. Så det finns därför en stor potential att växa. T.ex. i Bromölla fick SD 38 % (!) i riksdagsvalet men "bara" 29 % i kommunalvalet. SD har potential att få egen majoritet i vissa kommuner med denna utveckling. I dessa kommuner är Sverigedemokratin djupt rotat och tradition, de hoppar inte tillbaka till sjuklövern i första taget. Många har önskat och förutspått att SD är en dagslända men vi är snarare en ek med djupa rötter ned i den skånska myllan.
På vilket vis är SD populistiska? De var hatade av alla för sina åsikter i 22 år. Det var väl inte särskilt populistiskt?