Det kommer alltmer statistik om odds från bettinginstituten angående huruvida liberalerna o de gröna khmererna till hösten når över riksdagsspärren.
Sentimentet verkar ha förändrats och alltfler verkar tro att de når 4% båda två och är villiga att satsa pengar. Åtminstone verkar L ha låga odds på sin sida för att nå riksdagen.
Jag tvivlar att många här skulle tänka sig stödrösta på miljöpartiet men hur ställer vi oss till liberalerna?
Är det bra för oss som vill ha regeringsskifte att liberalerna når riksdagen?
Hur ställer vi oss till att sympatisörer i högerblocket stödröstar på L?
Är det bra att högerblocket får klar majoritet o det räcker med att MP åker ur eller är vi neutrala till att även liberalerna åker ut om det leder till majoritet för vänstersidan eller ska liberalerna ut till vilket pris som helst, även om det innebär att Magda sitter kvar?
I den bästa av världar kan man ju hoppas på en skräll med regeringsskifte och dessa båda partier utanför riksdagen. Är detta realistiskt eller ska vi hoppas på L över 4%?
Läste en artikel om hur oddsen förändrats men hittar inte den nu. Nån snäll själ kan kanske leta upp den.