Citat:
Ursprungligen postat av
carlpetersen73
Min tandläkare bokar mig via en e-tjänst, och jag får ett sms med tiden då jag ska komma. Om jag inte avbokar 24 timmar innan besöket debiteras jag. Detta är ingen funktion jag bett om. Har de rätt att ta betalt om jag inte dyker upp?
Svaret är självklart nej!
Jag har själv råkat ut för detta jag svarade dem då i ett mail samma dag som de tyckte att jag skulle dykt upp att jag EJ hade för avsikt att komma och ej heller hade för avsikt att betala för något jag ej bett om. Dessutom skrev jag att de kunde räkna med att bli polisanmälda om de valde att gå vidare med detta!
Jag fick svar tämligen omgående med en ursäkt och att de tagit bort min bokning, och att jag var välkommen att boka tid själv hos dem när det passade mig.