Citat:
Ursprungligen postat av
ZlatanStatyn
Haha fuck honom egentligen stackaren. Verkar vara som om han inte vet hur man ska bete sig liksom . Man behöver inte vara helt jävla snål mot sig själv. Fan kom igen köp nå sjysst kläder inred din jävla lägenhet lite och köp en ny laptop . Pengarna följer inte med in i graven
Jag tror jag förstår varför. Det är vana. När du också blir äldre, vilket du onekligen kommer bli, kommer du inse att du inte blir lycklig av en nyrenoverad lägenhet, eller ny konst. Det blir så att säga inte där lyckan sitter och därför skiter man i åtgärden. Jag har tyvärr också kommit till den punkten fast jag bara nått medelåldern. Det blir nästan värre om man gör åtgärden än om man inte gör den.
Ska jag vara ärlig kanske han är olycklig för att hans fru blev sjuk och nu bor på vårdhem. Kanske han skulle behöva en ny fru, men det vill han inte heller han kanske är kär i den gamla eller för lojal.
Okej jag är djup, så dyker vi in. Du tänker dig att du bor i en sliten 60-tals lägenhet med 60-tals inredning, du är van vid lägenheten, älskade att bo där en gång och den kom till när du var lycklig med din fru. Visst nu är den bara fett sliten. Tänk nu om du eller någon annan köpte en nutida renovering av lägenheten för 1mille, de fixar elen, spacklar & målar hela lägenheten, byter badrum etc, så hade du kommit in i lägenheten, allt är vitt och dessutom känslan av dålig kvalité på färgen, och den luktar lite som ny färg brukar lukta. Du är inte van vi den. Det känns inte som din lägenhet, det känns bara fel.
Har sett det hos flera andra. En kvinna som bytte ut sitt kök (genom att en gemensam vän propsade på) till nytt kök, blev väldigt besviken, hon saknade sitt gamla kök. Det nya köket kändes plastigt och själlöst. Det gamla köket var slitet men hade sin charm. Resultatet är ändå att betrakta som fiasko.