Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Kan det inte vara så att kassan slumpar fram leg-kontroll och att personalen då måste fråga om leg även om det är uppenbart att personen är över 100 år?
Citat:
Ursprungligen postat av
heson
Vore intressant att få reda på från någon ur personalen.
Jag jobbar på bolaget (jobbade senast igår) och det finns inga slumpmässiga ID-kontroller. Alla under 25 ska visa legg och att avgöra hurvida någon är 24 eller 26 går inte så då får man ta i höjd och därför är det många över 30 som fortfarande får visa. Själv så kollade jag legg på en som har född 74 och 82 igår, dvs personer som kunnat handla i en jävla massa herrans år.
Ibland ombeds man att vara extra noggrann med ID-kontroller, som nu i studenttider t ex. Detta innebär säkert att fler blir kollade och att några då sticker ut åldersmässigt. Men det är ju samma sak egentligen, alla som ser yngre ut än 25 ska visa. Sen att det inte är så lätt att avgöra jämt är en annan femma. Att ta legitimation på en 60 åring hade jag tyckt varit pinsamt också, även fast jag nästan kollade en 50 åring själv.