Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.MacG
Har en lokal tiggare som ständigt ockuperar pantautomaten nere vid matbutiken. Finns 2st automater men endast en får användas åt gången pga pandemin.
Han verkar ha satt detta i system, alltså, han verkar gå runt på att folk tröttnar och lämnar sin pant till honom.
Om man står snällt i kö och väntar på att han ska bli klar, så babblar han som fan på dassig engelska: "hello friend, please thank you, I take, I take, no problem". Sen tar han tag i kassen man själv håller i med pant.
Helvete heller, jag väntar eller återkommer när han försvinner iväg på lunch.
Men det är MÅNGA som bara lämnar sin pant där, som tiggare då tar.
Måste fan bli en duktig slant per dag ändå...
Vissa av dem flera tusen om dagen, oo så fattiga. Skojar inte, många tjänar mer än er de tigger av, total scam över hela eu verkar det som. Var helst det är lagligt att tigga i europa. Det är en organiserad inkomst, har sett tiggare själv som hoppat in i rena lyxbilar på stan om natten. Och har hört ett par historier med, men eftersom jag sett en del av det själv så kan jag köpa det... detta, panten av godtrogna människor, småväxel, ngn sedel här o där.o andra sysslor jag inte tänker prata om, för kan vara rykten o andrahandshistorier, vad som görs öppet är nog, men bara scamtiggandet är massorrr av pengar för vissa. Det är ju bara kolla själv för vem som helst, klart inte på varje ställe och för vem, det varierar en del så klart.
Vissa har väl bättre/ärligare metoder än andra, t.ex de som sitter och stickar saker osv, faktiskt gör eller skapar ngt. Sen kanske svenskarna äntligen börjar se igenom det andra, det har pågått några år nu..
När jag lirade musik på gatan, tror du man har alla mynt o så framme, eller att man såklart gömmer undan för att inte visa hur mkt stålar man egentligen fått... hungriga stackars tiggare med 50 papp innanför bhn...(lol ej förstahandsinfo, men andra/tredjehands info av/om poliser som visiterat zigenare verkar 30+ inget ovanligt) tro vad ni vill, jag vet inte till 100 själv, men som sagt, skulle inte bli det minsta överaskad om det stämde.
Oavsett, så är det iaf en relativt harmlös form av bedrägeri just tiggandet, det är ju upp till den som ger, men ändå... fult.