Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Fast många regioner har som regel nu att inte skriva ut Xanor. Det är meningen att Xanor ska försvinna.
Svårt att behandla svår ångest med Sobril. Man blir ju bara trött och får gelé i benen. Långt innan doser som minskar ångest. Bara muskelavslappnande och tröttande. Hemska biverkningar. Sitter i i fyrahundra år.
Låt oss säga att du går till en privat psykiater i t ex Skåne, får han då inte skriva ut alprazolam? Stämmer det? Eller handlar det bara om allmänna rekommendationer?
Var har du läst/hört att alprazolam ska “försvinna”? (Det skulle i och för sig inte förvåna mig, det vore helt i linje med den klåfingriga mentalitet som genomsyrar det här samhället.)
Håller med dig helt när det gäller oxazepam (Sobril, Oxascand). Den skulle jag inte sakna om den avvecklades. Men det är nog ingen risk, det skulle uppstå ett ramaskri från sobrilkärringar från Skövde till Nattavaara.