Citat:
Ursprungligen postat av
Kosegutten
Spelar väl mindre roll om det är privat räddningsstyrka eller en allmän isåfall? Samhället är ju vanstyrt numera och hjälper ju inte till såvärst längre. Brandkår och ambulans står och väntar på att polisen ska eskortera dem i vissa områden. Vem hade hört talas om det på 80 talet? I Sverige? Ska det kallas utveckling?
Idioter kommer det alltid finnas. Det ska inte hindra mer äventyrliga fritidssysselsättningar med kalkylerade risker som typ långfärdsskridsko eller skärmflygning.
Men...!
Jag skiter väl i vem som ska rädda dig om
Du bär dig dumt åt! -Det kommer vara en eller flera
människor som kommer försöka ta
Dig ur en knipa som
Du satt dig i, i så fall...
Och vad spelar det för roll i det här fallet om samhället är vanstyrt? Gör det att den räddningspersonal som var tvungen ut på den här isen för att dra upp de här gubbarna löpte mindre risk att själva utsättas för fara? Blir deras liv mindre värt för att samhället är vanstyrt? Hur tänker du?