Citat:
Ursprungligen postat av
MagnusBengtsen
"Verklig demokrati" är ju högst subjektivt vad det är och republiken skyddar, får man hoppas. Nu har det ju dock visat sig att trots republiken har am politiker, i synnerhet demokrater, också likt i Europa styrt delstaterna som om de vore diktatorer.
SKyddar genom se till vissa inte kan eller har väldigt svårt och rösta, och gerrymandering.
Verkar helt klart som att bananrepublikanerna är rädda för demokratin, och detta har var de varit länge också, för alla vet om folk röstar, så vinner alltid D.
Det är därför idag bananrepublikanerna är fascister, då inte längre ser konstitutionen som vägledning, utan som ett hinder.
Och därför vi kommer få se en nytt statskuppförsök vid nästa val med trumpen, och just för demokrati och konstitutionen är inte deras sak, utan de vill förbigå dessa.
Men detta visste du redan om, så varför skriver du så konstiga saker för?
Att USA har ett extremt förlegat politiskt system, det har varit uppenbart i flera decennier nu, och gör det bara tydligare med fascisterna i bananrepublikanerna.