Citat:
Ursprungligen postat av
temasverige
I Sverige kan man bli åtalad för att ha sagt något om en person som är sant bara för att det anses ställa denne i dålig dager. Vad är det för bananrepublik? Vem bestämde detta?
Jag vet inte var gränsen går men naturligtvis ska man få säga att t.ex. Eliason försökte fuska med att inte ta ut semester när han åkte till Las Palmas m.m., det är ju helt och hållet hans eget beslut, ingen som tvingat honom att mygla.
Ja, det här är ett riktigt stort problem i Sverige.
Normalt sett reglerar ett samhälle sig självt genom sin verkställande makt, det som är skrivet som lag och genom samhällets uppfattning om vad som är lämpligt eller inte.
Men om man bojkottar samhälles moraliska värderingar, försämras deras värderingar mycket snabbt.
Ett bra exempel här är ofta behandlingen av barn på förskolor som utsätts för sexuella övergrepp.
Eller gamla människor som torteras på vårdhem.
Frågan är nu, vad säger detta om tillståndet i ett samhälle som inte förhindrar eller inte kan förhindra övergrep mot de svagaste i sina led eftersom det inte får tala om det?
Kallas det för tystnadskultur?
Och sedan undrar många varför det ofta finns högexplosiva föremål på vissa människors dörrar?