Citat:
Ursprungligen postat av
SuperViting
Ursäkta att jag enbar besvarar denna oneliner, men här är hela problemet. Det handlar om prioritering, eftersom alla vet hur KFM fungerar borde du ha flyttat upp detta ärende till toppen av alla saker på din lista med viktiga prioriteringar. KFM är inte åklagaren som ska övertygas via resonemang, KFM är bödeln som ska utföra straffet. När de knackar på din dörr är det redan försent att börja skriva försvarstal, risken är bara att bli avfärdad som ännu en rättshaverist som man inte ”behöver” lyssna på.
Helt jävla rätt och i och med att jag sysslat med sånt här lite på hobbybasis och hjälpt andra kring det så borde jag så klart ha reagarat och agerat. Men det kom ju i helt fel tid, minst ett halvår men eventullt ännu längre efter bestridan utan att man hört ett knyst ifrån dem på så länge.
De fick mig precis i rätt tid : ) Hade de faktist gjort som de skulle och bestridit det direkt eller till och med gjort som de inte skulle men vart giriga i tid och skickat det till KFM kort därpå som jag planerat för det så hade de förlorat.
Men det är så sjukt. Det borde finnas regler för detta. Inte bara att de inte får kontakta KFM (som det finns regler för men de verkar alltså helt verkningslösa då det tydligen fortf är min uppgift som galdenär att reagera på det ändå) men också kring hur snabbt svar måste ges på en bestridan.
Annars så borde det väl vara som det blev i mitt fall med KFM: Ges inte svar i tid/drar man det inte vidare så accepterar man bestridan.
- Ja det finns preskription på skuld men det är en helt annan sak IMO.
Citat:
Ursprungligen postat av
meetthefockers
Om du nu har varit/är under en sådan extrem press och stress så förstår jag inte för allt smör i Småland att du orkar lägga energi på detta. Svälj stoltheten, betala, gå vidare och fokusera på det viktiga i ditt liv.
När jag drog igång det så var jag förbannad nog och hade nog med dit för att skriva ett par brev och spara ett par hundringar på det. Företaget väntade dock många månader på att reagera och då var det en helt annan tid.
Just nu vill jag bara bli av med mina betalningsanmärkningar så att jag om ett år kan söka kapital för ett nytt företag efter att jag sålt det tidigare. Ev även en ny bostadsrätt. Är fan rädd att sälja min nuvarande och inte kunna få lån igen. Nuvarande bank har varit schysst med nuvarande lån.