Citat:
Ursprungligen postat av
Captinhero
Hade inte spelat det spelet på typ 20 år sen testade jag det för några veckor sen. Började diskutera brädspel med en brud , så kom vi in på detta spel.
Fick mig att tänka hur jävla värdelöst det är egentligen . Går ju ut på att hitta ” den försvunna diamanten . Men om någon person kommer före in i mål vinner den personen istället . Sen kan man också samla pengar men de är ju totalt meningslösa då man inte ens räknar dem i slutet.
Så vad är då poängen med detta spel? Man kan inte vinna om man har mest pengar eller hittat diamanten först . det man egentligen bara ska göra är att hänga så nära start som möjligt under spelets gång. Sen när någon hittar diamanten är det bara att skynda sig in.
Så är inte detta spel det ett av de mest meningslösa spel som någonsin uppfunnits ?
Jo, man kan absolut vinna om man hittar diamanten först, det är till och med enklaste sättet att vinna. Det är inte bara för motspelarna att hoppa i mål så snabbt som möjligt efter att du hittat diamanten, dom måste först hitta ett
visum, på en spelplan där brickorna nära målgången förmodligen redan är borta. Testa att läsa reglerna