Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Klister93
Hej!
Är det vanligt att arbetsgivare installerar spy ware på jobbtelefonen?
Det vanligaste, som nämnts i tråden, är att arbetsgivaren har möjligheter till att ta över telefonen på distans samt övervaka hur den används för att fånga upp avvikelser.
Att ta över telefonen är i princip samma funktioner som du kan, och bör, ha som privatperson, det vill säga arbetsgivaren kan spåra mobilens position och nollställa den.
Varför i helvete då undrar du?
Spårning under arbetstid eller tjänsteresa är till viss del kopplat till medarbetarnas säkerhet. Låt oss säga att att en bortglömd dynamitlast exploderar i Gävle hamn (som i Beirut men mycket kraftfullare) så vill företaget veta vilka kollegor som är i eller i närheten av Gävle.
Att blåsa telefonen på allt innehåll är viktigt ifall den stjäls eller tappas bort.
Avvikelser, såsom att telefonen skickar ut ett extremt antal sms, ska ge en signal till It-avdelningen.
Även om din jobbtelefon inte spåras tycker jag att du ska låta bli att använda den privat.