2021-10-12, 17:45
  #37
Medlem
Oldberrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marimu
Ja, jag tror säkert att jag kommer att stöta på dem igen. När man väl vet hur de ser ut, så har man ett bättre öga för dem. Min sambo såg exempelvis en på gymmet inte långt efter att vi flyttat.

Jag tror att det främst är i flerfamiljehus, där någon "försummat" problemet under en längre tid, som blir otroligt hårt drabbade.

I den lägenheten som vi skulle flytta in i så måste där ha funnits nästan tusentals. De har ju inga kolonier heller, så det finns ingen konkret angreppspunkt.

Jag måste säga att de tekniker som jag har konsulterat på bekämpningsföretagen inte har gjort ett särskilt bra jobb alls.

Jag är inte förvånad över att de är svåra att urskilja från vanliga silverfiskar, men de kan inte saneras på samma sätt. Vissa tekniker blandar ihop dem. Vissa tekniker nöjer sig med att skicka ut myrfällor till kunderna och andra menar att det inte är skadedjursföretagen som skall kunna identifiera vilka skadedjur det rör sig om när man frågar.

Vidare sker det ej heller någon uppföljning.

Klisterfällorna skall finnas till för att teknikern skall kunna identifiera vilket skadedjur det rör sig om och eventuellt om var skadedjuren befinner sig. Sedan saneringsåtgärder i samråd med boende och bostadsägare och slutligen uppföljning. Då tror jag att saneringen lyckas bäst.

"ADVION ant"

Verkar ju vara det som fungerar allra bäst, är det något man kan få tag på i Sverige?

Det aktiva ämnet är "indoxacarb"
Citera
2022-01-21, 11:29
  #38
Medlem
Alltså gällande långsprötad silverfisk så tycker folk gör det så jäkla svårt för sig!! Anledningen till att de invanderar vissa flerbostadshus är att folk är så jäkla passiva och dumma. Många ignorerar problemet och således tillåter en stor population som sen sprids vidare i andra lägenheter, samt många orkar inte ta tag i problemet. Skulle bara varje lägenhetsinnehavare ta sitt ansvar skulle en fastighet kunna vara silverfiskfri på några veckor. Inte fan skulle man tex ha överseende med att ha kackerlackor hemma, men silverfisk verkar folk kunna leva med?

Tips:
1. Köp INTE cederolja. Detta är 100% falsk marknadsföring och dödar inga skadedjur.
2.Köp valfritt giftspray för krypande insekter. Spraya var och varannan dag tills ni märker att populationen dör ut. I början kommer ni hitta löjligt många döda, men detta klingar av snabbt.
3. Iom att silverfiskar inte har några bon, kommer ändå ett antal överleva sprayandet då de hållt sig undan. Detta löses genom att strö ett giftfritt granulat (myrnix) längst listerna som torkar ur dem vid eventuell kontakt. Låt ligga i ett antal veckor.
4. Ha inte massa kartonger och papper hemma. Släng embalage mm snabbt efter ni handlat online.
5. Njut av en silverfiskfri vardag och sprid dessa tips till alla berörda.

Varsågoda.
Citera
2022-02-16, 19:09
  #39
Medlem
Jag har också problem med långsprötade silverfiskar. Det är troligtvis mitt eget fel då de följde med i flyttkartonger som stått i förrådet i min förra lägenhet, upptäckte att dom fanns när jag tömde några kartonger, och då hade dom stått i min nya lägenhet någon dag. Det är lite konstigt, för jag har inte sett många alls, kanske totalt 10-15 st på ca ett år, och jag har inte lyckats fånga en enda i de fällorna jag har placerat ut. Jag hade nu inte sett en levande på flera månader och trodde att problemet var över, förrän jag såg en igår och sen en till idag. Jag har sprayat hela lägenheten ett par gånger, men det verkar inte ha löst problemet. Ska spraya några gånger i veckan och så tänkte jag tömma typ 5 burkar spray i lägenheten innan jag åker bort över helgen. Så det blir som en gaskammare för dom jävlarna. Anticimex var måttligt intresserade, de sa bara att de inte var farliga. Det är visserligen bra att dom inte är farliga, men dom är fortfarande äckliga att ha i sitt hem.
Citera
2022-03-11, 21:43
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av litenjaekel
Jag har också problem med långsprötade silverfiskar. Det är troligtvis mitt eget fel då de följde med i flyttkartonger som stått i förrådet i min förra lägenhet, upptäckte att dom fanns när jag tömde några kartonger, och då hade dom stått i min nya lägenhet någon dag. Det är lite konstigt, för jag har inte sett många alls, kanske totalt 10-15 st på ca ett år, och jag har inte lyckats fånga en enda i de fällorna jag har placerat ut. Jag hade nu inte sett en levande på flera månader och trodde att problemet var över, förrän jag såg en igår och sen en till idag. Jag har sprayat hela lägenheten ett par gånger, men det verkar inte ha löst problemet. Ska spraya några gånger i veckan och så tänkte jag tömma typ 5 burkar spray i lägenheten innan jag åker bort över helgen. Så det blir som en gaskammare för dom jävlarna. Anticimex var måttligt intresserade, de sa bara att de inte var farliga. Det är visserligen bra att dom inte är farliga, men dom är fortfarande äckliga att ha i sitt hem.

Konstigt svar från Anticimex. Kanske svarar de så för att du har så få att du inte ens får fångst?

Står nu inför flytt och har långsprötad silverfisk i nuvarande bostad. Köpt klisterfällor som jag kommer placera ut i min nya bostad och så packar jag allt i sopsäckar samt tvättar kläder i 60 grader som packas i sopsäckar. Har inte så mycket som ska med då. Bara skrivbord och hylla. Dessa monteras ner, torkas och packas inte i något. Hoppas verkligen inte jävlarna flyttar med.

Kommer även göra en hel del nya inköp. Kommer packa upp allt direkt och slänga emballage omgående. Aldrig med låta pappkartonger ligga inomhus. Även planerat att köpa lufttät matförvaring. Min nya lägenhet är mycket fräschare så förhoppningsvis enklare att städa eller sanera vid angrepp.
Citera
2022-04-17, 22:49
  #41
Medlem
Nu har jag fått syn på den första silverfisken sedan jag flyttade in för 11 dagar sedan (tyckte det såg ut som att den hade spröt). Oklart hur fan det har gått till. Jag som ändå synade allt, torkade av med ytdesinfektion (vågade inte ta rödsprit), vissa saker stod kallt, tvättade kläder i 60 grader som packades i plastsäckar osv. Även allt nytt emballage som kom från nyinköp slängdes omgående. Packade bara upp, samlade upp och slängde på återvinningen.

Tyvärr hann jag inte placera ut fällor innan jag flyttade in men fällorna har fortfarande inte gett något. Det var på diskbänken nyss som jag upptäckte en när jag lyfte på en pappersform (såklart, de älskar papper?!). Den hade inte ens legat där mer än i några timmar idag. Hade sköljt den (färdigmat) och skulle låta den torka innan den åkte i soporna.

Hade som tur redan förberett mig för attack så drog fram Neudorff och sprayade den (den var seg på att sticka, troligen för att det fanns mindre flyktväggar här). Känner mig som en psykopat som njöt av att se den sprattla för att dra ihop sig och ligga död. Jävla fanskap!!!

Funderar på att dammsuga imorgon igen, tömma dammsugaren i soporna och slänga soporna. Sen gå runt och spraya lite överallt och lämna lägenheten nån halvtimme. Kanske även lägga en fälla längst in på diskbänken om de mot all förmodan skulle hålla till där. Placerar ut fällor på golvet i badrum, kök och vardagsrum utan resultat alltså inget napp. Bara över en veckas tid men det gav mig lugn, nu är jag hysterisk igen.
__________________
Senast redigerad av Bellatricks 2022-04-17 kl. 22:55.
Citera
2022-04-22, 08:39
  #42
Medlem
Silverfisk nr 2 i natt. Denna gången i en torr diskho. Även denna dödade jag med Neudorff och spolade ner i toaletten. Inte hunnit spraya lägenheten än men tanken är att göra det när jag kan lämna då det luktar så starkt och inte är bra att andas in själv.

Börjat fundera på om det är vanlig eller långsprötad nu dock. Osäker på om det är långsprötad. Båda har hittats i kök på diskbänk/i diskho som känns klassiskt för vanlig silverfisk. När de gäller storlek så är det inga bebisar men inte onormalt stora heller, inga större spröt eller analspröt samt ganska ljusa.

Hoppas det är vanliga även om dessa är precis lika ovälkomna. Långpspröt känns värre mest p.g.a. storlek och utbredningsområde. Inte sett något i övriga rum, inte ens i badrum vilket jag trodde skulle vara nummer 1. Förvånansvärt torrt i badrum dock trots dusch och tvättpelare. Parkettgolv i ett rum som givetvis ha diverse springor så vore mardröm att få in långsprötad.

Fortsatt ingen fångst i fällorna men blir att sätta en på diskbänken istället (förra lägenheten kryllade de på golven så kändes logiskt med golv).

Det som är frustrerande med silverfiskar är att man inte riktigt vet om det är 1. något jag har tagit med/fått in eller om det är 2. en granne. Mardrömmen är ju en granne som ignorerar skitet så att andra drabbas. Speciellt långspröt.
__________________
Senast redigerad av Bellatricks 2022-04-22 kl. 08:42.
Citera
2022-04-28, 18:46
  #43
Medlem
Marimus avatar
Hur har det gått för dig Bellatricks? Det låter förhoppningsvis som att dem du stött på har varit vanliga firrar
Citera
2022-05-06, 16:14
  #44
Medlem
Severlohs avatar
Silverfiskar på anabola har invaderat mitt hus

Jag har nyligen flyttat in i ett nytt hus, och har hela tiden plågats av silverfiskar här. Så fort jag tänder ljuset i ett rum så ser jag minst en springa runt på golvet.
Det är inte bara i badrummet heller, utan det första jag såg när jag vaknade idag var den största silverfisk jag sett i mitt liv springa runt på golvet bredvid sängen. Alltså den var nästan lika lång som halva mitt lillfinger. Den flög ut genom fönstret fortare än en avlöning.

Alla är inte så stora, men de är klart större än jag är van vid.
Hur blir jag av med dem? Vad lever de på egentligen? Mig när jag sover känns det som.
__________________
Senast redigerad av Severloh 2022-05-06 kl. 16:18. Anledning: Bättre rubrik
Citera
2022-05-06, 16:25
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Severloh
Jag har nyligen flyttat in i ett nytt hus, och har hela tiden plågats av silverfiskar här. Så fort jag tänder ljuset i ett rum så ser jag minst en springa runt på golvet.
Det är inte bara i badrummet heller, utan det första jag såg när jag vaknade idag var den största silverfisk jag sett i mitt liv springa runt på golvet bredvid sängen. Alltså den var nästan lika lång som halva mitt lillfinger. Den flög ut genom fönstret fortare än en avlöning.

Alla är inte så stora, men de är klart större än jag är van vid.
Hur blir jag av med dem? Vad lever de på egentligen? Mig när jag sover känns det som.


Storstäda hela huset, under säng, soffa, alla skåp, garderober osv. Du kan köpa en insektsspräy på en vanlig affär. Spraya rejält. Låt de vara så i 40-60 min. Undertiden så bör du lämna huset. Sen går du in och öppnar fönstren och dörrar. Vädra i ca 30 min.

Gör om samma process en dag i veckan i en månads tid.

Här finns även fler tips om du googlar på silverfisk. Vill inte länka så jag bryter mot någon regel.


Du måste bara städa enormt noggrant. Se till att ta död på alla som lever, sen kan de ha lagt ägg därför måste du fortsätta processen tills att de verkligen är borta. Tror de förökar sig fort
__________________
Senast redigerad av Elocone 2022-05-06 kl. 16:28.
Citera
2022-05-06, 16:28
  #46
Medlem
persona.von.gratas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Severloh
Jag har nyligen flyttat in i ett nytt hus, och har hela tiden plågats av silverfiskar här. Så fort jag tänder ljuset i ett rum så ser jag minst en springa runt på golvet.
Det är inte bara i badrummet heller, utan det första jag såg när jag vaknade idag var den största silverfisk jag sett i mitt liv springa runt på golvet bredvid sängen. Alltså den var nästan lika lång som halva mitt lillfinger. Den flög ut genom fönstret fortare än en avlöning.

Alla är inte så stora, men de är klart större än jag är van vid.
Hur blir jag av med dem? Vad lever de på egentligen? Mig när jag sover känns det som.
Det är mest sannolikt långsprötade silverfiskar.
Kontakta det bolag där du har hemförsäkring. Jag fick åttakantiga dosor från mitt bolag för några år sedan och dom fungerade riktigt bra.
Citera
2022-05-06, 16:32
  #47
Medlem
Silverfiskar kan inte flyga.
Citera
2022-05-06, 16:58
  #48
Medlem
Severlohs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gurksylta
Silverfiskar kan inte flyga.

Jag assisterade den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in