2020-11-15, 23:14
  #97
Medlem
Mattelols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr_Dollar
* Schack
* 9-ball


Känns som det skulle vara 50/50

Jag vet inte om du menar hur det teoretiskt sett borde vara, men i realiteten är män överlägsna kvinnor i samtliga biljardspel när det kommer till världseliten.
Citera
2020-11-15, 23:15
  #98
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ceda60
Så du menar att en Formel ett snubbe har bättre kondis än elittjejer som åker skidor?

En professionell Formel 1 förare klarar garanterat av de påfrestningar som krävs för att köra Formel 1 avsevärt bättre en kvinna som är kvinnlig toppelit i skidåkning. Talar vi utförsåknig är kvinnorna ifråga sannoligt till och med för breda för att ens kunna sätta sig i bilen.

Manliga Formel 1 förare har även bättre kondis och förutsättningar att bli bäst i Formel 1 än vad en kvinnlig Formel 1 förare har. Å andra sidan finns det inga kvinnliga Formel 1 förare idag. Det har funnits några få genom åren. Ingen har vunnit något lopp. En enda har tagit poäng i Världsmästerskap, det var Lella Lombardi på 70-talet. Hon tog 0.5 poäng. Inte ens säker på om en kvinna ens kvalat in till att starta i ett lopp efter det.

Edit: Enligt wikipedia har jag inte helt och hållet rätt.
Citat:
Desiré Wilson became the only woman to win a Formula One race of any kind when she won at Brands Hatch in the British Aurora F1 championship on 7 April 1980. As a result of this achievement, she has a grandstand at Brands Hatch named after her.[1]

Det gäller alltså endast Formel 1 lopp som ingår i mästerskapet.
__________________
Senast redigerad av SugaredThoughts 2020-11-15 kl. 23:20.
Citera
2020-11-15, 23:19
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scamp
All "sport" som inte är fysisk. Schack, curling, ridsport osv.

Kvinnor har inte en chans i schack och även om 90% av utövarna i Sverige är kvinnor inom hästhoppning så är i snitt endast en av tre landslagshoppare kvinna.
Citera
2020-11-15, 23:19
  #100
Medlem
Markera-allts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abiz2
Jag skulle påstå att kvinnor kan vara likvärdiga i sporter där inte hastighet och styrka är de största kriterierna.

- golf
- curling (stavas det så)

Ja helt enkelt sporter som kräver finnes och noggrannhet mer än något annat.

Du har inte bra koll på golf. Kvinnor är inte ens nära män där.
Citera
2020-11-15, 23:21
  #101
Medlem
Scamps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tank77
Kvinnor har inte en chans i schack och även om 90% av utövarna i Sverige är kvinnor inom hästhoppning så är i snitt endast en av tre landslagshoppare kvinna.
Det är så alltså? Har inte så bra koll på dessa sporter utan drog bara en chansning.
Citera
2020-11-15, 23:26
  #102
Medlem
E-sport?
Citera
2020-11-15, 23:32
  #103
Medlem
Inom skyttesport som inte involverar fysisk aktivitet så är kvinnor mer eller mindre likvärdiga män och i många grenar bättre skyttar. Hade de olika disciplinerna haft lika många utövande kvinnor som män så hade de dominerat ganska överlägset.
__________________
Senast redigerad av sunnis 2020-11-15 kl. 23:37.
Citera
2020-11-15, 23:38
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av happilappi
Curling kanske?
Kvinnor är chanslösa mot män i curling
Citera
2020-11-15, 23:48
  #105
Medlem
Enda sporten som nämnts är långdistanssimning som stämmer.
Dragsterkörning kan jag för dåligt, men det kan stämma.
Samt skeet där en tjej vann os guld mot män.

Golf, dart, konståkning, schack och curling är inget som tjejer har en chans i.
Citera
2020-11-15, 23:48
  #106
Medlem
Titanicsurvivors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wowbagger2000
Menar du minigolf nu eller?

Kvinnor kan inte slå en golfboll lika långt, och hamnar därmed i underläge.

Curling däremot finns det ingen anledning att inte tävla gemensamt.
Jo, kvinnorna klarar inte av att kränga stenarna lika hårt med samma precision och männen sopar hårdare och snabbare.

Faktiskt en av få sporter som kvinnorna själv inser detta.
Citera
2020-11-15, 23:55
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ceda60
E-sport?

Nu är förvisso fördelningen sjukligt skev, men ge mig ett enda exempel på en kvinna som deltagit och vunnit större events eller ligor i etablerade spel.

Jag vet att det försökts forcerad kvinnliga lag, och de förlorar alltid löjligt stort. Tror inte heller jag sett en kvinna vara med och vinna renodlade tankespel, typ Hearthstone. Män är helt enkelt bättre på att fokusera på någonting och arbeta i lag.
Citera
2020-11-16, 00:30
  #108
Medlem
Unisertits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jannebigplay
För att de inte har samma fysiska förutsättningar. Män är explosivare, snabbare, starkare, större, har bättre teknik.

Något som är intressant är däremot alla som har gett exempel på att kvinnor lyckas bättre i långdistanslöpning och långdistanssimning. Man lär sig något nytt varje dag!
Då har du inte lärt dig något eftersom det stämmer inte. Männen vinner samtliga långdistanslopp på löpning åtminstone. Där har man delat upp könen i olika klasser så kvinnorna kan få vara med och tävla och hamna på sin egna pall.

Långdistanssimning finns det lite mer kött på benen då det finns obskyra rekord som att flest antal simningar i den engelska kanalen är gjord av en kvinna och andra distansrekord mellan olika öar eller sträckor i haven. Men minst lika många av dom rekorden är gjorda av män, och alla officiella tävlingar som görs har man fortfarande valt att dela upp de tävlande i man och kvinna. Undrar varför? Så att männen kan få pris?

Ta inte allt du läser med hull och hår, läs på lite själv!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in