Skaffa ett aktiebolag som står på din sambo/släkting/vän och försök flytta över din ekonomi dit så gott det går. Gör upp med din arbetsplats om att ändra din anställning så att du hyr ut dig själv via ett aktiebolag (förmånligare för dom också) som t.ex. konsult. Spara lönen i aktiebolaget, betala ut under normen som Kronofogden räknar ut att du skall få behålla. Om du behöver mer så betala ut resterande del till släktingar eller vänner som lön, när dom sedan "lånar" ut pengar till dig så gör du såhär:
För över alla pengarna till t.ex. Revolut eller Skrill. Där får du enkelt hem bankkort (VISA eller Mastercard) som du kan handla med osv.
Upprätta kvitton på allt av värde så att det inte står i ditt namn som du måste behålla. Undvik att ha märkeskläder på dig när du kör bil osv om du skulle fastna i en kontroll någonstans och KF skulle råka vara på plats. Då strippar dom dig. Sälj även din bil om du har någon omgående, fakturera från aktiebolaget den summan du får för bilen till dig själv för någon tjänst eller liknande. Lägg en handpenning på en leasingbil om bolaget är nystartat och välj en med så lågt förmånsvärde som möjligt. Tänk på att det måste vara en leasingbil, om bolaget t.ex. köper en bil så kan KF hävda att du har besittningsrätt och ta bilen. Det funkar inte om företaget leasar bilen. Betala förmånsvärde på dig själv och du behöver ju bilen i tjänsten.
Ha aldrig mer pengar på dina svenska bankkonton än ca 8000 kronor. Allt ovan detta belopp kan dom utmäta utan förvarning. Dom utmäter endast på vardagar (i 99% av fallen) så på helgerna har du lite spelrum.
Olikt vad många säger i kommentarerna här, man kan relativt enkelt vinna fighten mot Kronofogden. Men gör du ett misstag så kan dom hugga direkt. Stort lycka till.