Citat:
Ursprungligen postat av
twigdoll
Nej det är inte riktigt som du säger helt och hållet, men ur vissa perspektiv har du väl lite rätt.
Jo det är som jag säger. Eller peka på vad som inte stämmer.
Citat:
Ursprungligen postat av
twigdoll
Om det handlar om att sluta runka för att öka testosteron så tyder det på att hålla sig en vecka så ökar det stegvist för varje dag, men helt plötsligt om man fortsätter på samma spår att hålla sig så stupdyker hormonerna till samma nivå som man befann sig när man runkade.
Alltså är det en fråga om hur mycket nofap det handlar om.
Du vet att det finns enormt mycket myter om testosteron va? Har du någon
trovärdig undersökning som kan säga något intressant om detta? Dessa förändringar du talar om beror sannolikt på att någon har onanerat i form av något överdrivet missbruk ...och som sagt så är det bara en högst tillfällig förändring.
Citat:
Ursprungligen postat av
twigdoll
Sen handlar ganska mycket om att avstå ifrån pornografi inom nofap, och ur den aspekten så är det inte alls pseudovetenskap att porr är dåligt.
Om du hävdar att porr är dåligt så kan man inte säga att det baserar sig på vetenskap över huvud taget. Möjligt att det kan vara en politisk åsikt/personlig åsikt. Inget annat.
Att konsumera porr på en hälsosam nivå har jag svårt att tänka mig du kan finna någon som helst
trovärdig källa på som är negativ till. Vad gäller mig så känns det som att se på porr varannan, var tredje dag i en sammanlagd veckotittning på ca 20-minuter ger mig god hälsa.
Att missbruka porr är så klart inte bra. Men samma gäller med allt. Det är inte bra att missbruka löpning, vatten, snask, knark, kött, pasta, bananer osv. Det är ju ointressant isolerat till detta topic. Missbrukar man så bör man som vanligt söka hjälp vad det än må vara man missbrukar.
Citat:
Ursprungligen postat av
twigdoll
Om du däremot tänker på Nofap som de som inte ska runka på ett helt år och sånt så kan jag hålla med dig.
Ja det är ju idioter helt enkelt om dom gör det för att dom tror dom skall uppnå någonting och utgår från ett normalt bruk av onani. Har dom en normal (hälsosam) tillämpning av onani och slutar helt så tror jag att dom förlorar hälsofördelar till och med.
Enda anledningen som är godkänd för att låta bli att onanera under en längre tid är för att träna på sin självkontroll eller att man har ett missbruk man vill bryta.