2020-11-01, 12:14
  #49
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fillesnor
Bernadotte och Wallenberg är kristna släkter, dvs per definition inte judar.

Juden Hjalmar Mehr som var mannen bakom rivningarna av Klarakvarteren är däremot en bra kandidat.

Citat:
Ursprungligen postat av Fillesnor
Enbart hemma i ditt pojkrum under täcket.

Både Wallenberg och Bernadotte har varit utsatta för massiva judiska attacker genom åren och räknas absolut inte som judar av judarna själva. Allt som står på dina muslimsajter är inte sanning.

De 2 första "Wallenbergarna" som satte sin fot på Svensk mark var etniska och "troende" judar, alla som kom efter det, oavsett om de var "converso" judar eller ej kvittar, i deras ådror flyter judiskt blod. Nu vet vi att likt i Spanien och Portugal så beräknades runt 95% av alla "converso judar" att bara vara Kristna utåt för att bakom stängda dörrar utöva sin judiskhet (vara sig själva, mer om det senare)

Citat:
Ursprungligen postat av magpest
Wallenberg är inte en judesläkt. Det är en gammal svensk prästsläkt. Att några medlemmar ur släkten gift sig med "judar" innebär inte att Wallenbergssläkten i sin helhet är judisk.

Som sagt ovan, Wallenberg (Ben-House) var judar av blodet som "köpte" sitt medborgarskap och konverterade enbart i syfte att "smälta in".

Jag citerar vilken lag Sverige och Europa löd under när det kom till "vem som var Svensk" eller ej;

5 Mosebok 23:2
2 Ingen som är född i äktenskapsbrott eller blodskam skall komma in i Herrens församling. Inte ens efterkommande i tionde led skall komma in i Herrens församling.

Är blodet uppblandat finns det ingen återvändo, i Wallenbergs fall så är det inte t ex en avlägsen kusins brorsson till Raoul Wallenberg som gifte sig med en judinna som jag referrerar till, utan _ROTEN_ av klanen Wallenberg (Ben-House) var de facto judar av blodet. Således är ALLT som kommer efter dem (och tidigare också f.ö) att räknas som judar.

https://www.haaretz.com/jewish/dna-l...pert-1.5220113

"DNA Links Prove Jews Are a 'Race,' Says Genetics Expert"

“No one can deny that the Jews are a most unique and unusual people. That uniqueness exists because of their Edomite heritage. You cannot be English Jews. We are a race, and only as a race can we perpetuate. Our mentality is of Edomitish character, and differs from that of an Englishman. Enough subterfuges! Let us assert openly that we are International Jews.”
—Manifesto of the “World Jewish Federation,” January 1, 1935, Gerald Soman

Men det absolut främsta sättet att avgöra huruvida någon är Vit/Arier/German m.m eller ej är att se på deras handlingar, eller såsom Jesus sa det;

Matteus 7
16 På deras frukt skall ni känna igen dem. Inte plockar man väl vindruvor från törnbuskar eller fikon från tistlar? 17 Så bär varje gott träd god frukt, men ett dåligt träd bär dålig frukt. 18 Ett gott träd kan inte bära dålig frukt, inte heller kan ett dåligt träd bära god frukt.

Vi kan ju fråga Ivar Kreuger vad han tyckte om "frukten" som Wallenberg producerade.
Citera
2020-11-01, 12:21
  #50
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doggydee
Intressant du säger att Napoleon var judarnas beskyddare. Jag som alltid trott att Napoleon var emot judarna. Enligt vad jag har läst, så var han den enda i Europa (tillsammans med ryssen) som var emot de judiska centralbankerna. Napoleon nedmonterade den judiska centralbanken i Frankrike och ersatte den med en helt fransk bank (inte helt olikt vad Adolf gjorde i Tyskland). Han införde sedan sanktioner mot England, som var judedomens centrum på den tiden. När Ryssland tillslut gav in och bröt sanktionerna genom att handla varor från England igen så var Napoleon tvungen att invadera ryssarna. Resten är historia. Har jag fel?

Napoleon bör närmast ses som en 1800-tals fransk Stalin, judarna använde honom och när Napoleon trodde att han var säker så började han säga nej till judarnas krav, hans öde blev således förseglat.

Men att Franska revolutionen var språngbrädan som blev början på judens dominans över Europa råder det inga tvivel om, juden var, förrutom några områden i Polen, förbjuden att inneha medborgarskap i hela Europa innan revolutionen.
Citera
2020-11-01, 12:36
  #51
Medlem
Traumereis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loyis
Nej. Man kan inte bli jude för att man tror på judiska idéer. Det kallas att konvertera och det tar år. Dessa ”judar” som nassarna rabblar upp här hade inte ens fått sätta sin fot i synagogan och de hade inte blivit sedda som judar i Israel om deras mot inte är jude. Läs på.

Judar är inte speciellt religiösa. Däremot är de väldigt etnocentriska, tvärtemot europeerna. Synagogan är totalt oväsentlig i sammanhanget.
Citera
2020-11-01, 13:17
  #52
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sankronizer
Wallenberg.
Släkten Wallenberg är inte judar. Däremot har judar gift in sig i släkten.
Citera
2020-11-01, 13:56
  #53
Medlem
doggydees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Napoleon bör närmast ses som en 1800-tals fransk Stalin, judarna använde honom och när Napoleon trodde att han var säker så började han säga nej till judarnas krav, hans öde blev således förseglat.

Men att Franska revolutionen var språngbrädan som blev början på judens dominans över Europa råder det inga tvivel om, juden var, förrutom några områden i Polen, förbjuden att inneha medborgarskap i hela Europa innan revolutionen.

Ok, där ser man. Några boktips som handlar om detta?

Har du läst History of Central Banking med Stephen Goodson? Han har nämligen en helt annan uppfattning.
Citera
2020-11-01, 13:57
  #54
Medlem
doggydees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Släkten Wallenberg är inte judar. Däremot har judar gift in sig i släkten.

Då är de ju judar.

Det viktigaste hur som helst är vad de praktiserar. Och Wallenberg praktiserar "judendom".
Citera
2020-11-01, 14:07
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av doggydee
Då är de ju judar.

Det viktigaste hur som helst är vad de praktiserar. Och Wallenberg praktiserar "judendom".
Jag tror inte att Wallenberg praktiserar det. Wallenberg var nog bara ekonom.
Citera
2020-11-01, 14:28
  #56
Medlem
doggydees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bill-N
Jag tror inte att Wallenberg praktiserar det. Wallenberg var nog bara ekonom.

https://encyclopedia.ushmm.org/conte...ws-in-budapest
Citera
2020-11-01, 14:43
  #57
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doggydee
Ok, där ser man. Några boktips som handlar om detta?

Har du läst History of Central Banking med Stephen Goodson? Han har nämligen en helt annan uppfattning.

På rak arm så vet jag inga böcker som berör ämnet just Franska revolutionen och dess konsekvenser ur ett judiskt vs "Arier" perspektiv.

Ett tips om du vill ha en så nära-inpå-sanningen-det-går bild av historien så rekomenderar jag dig att söka bland böcker skrivna innan 1945, anledning behövs nog inte ges

Här har du att välja och vraka;

https://christiansfortruth.com/books/

Ur en Kristligt-nationalistiskt (läs; Vit) synvinkel.
Citera
2020-11-01, 19:46
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kofotskenta
Skitsnack, alla vet att infrastrukturen inte spelar någon roll och att den är utbytbar. Den som verkligen har makten och kontrollen är de som skriver mjukvaran för kommunikationen. De som installerar och underhåller hårdvaran har ingen kontroll över vilken typ av kommunikation som sker och vilka som blir censurerade eller upplyfta.

Där är judarna starkt överrepresenterade.


Betalar Ericsson licens avgift eller betalar alla det till dom?
Du e ute o cyklar.

Alla underrättelsetjänster i hela världen Andvänder Ericssons hårdvara.
Mao är dom i beroendeställning till Wallenberg.

Är ingen slump att Google, Facebook och amazon har sina servrar i Sverige.
Vi har ägt världen i över 100år.

Finns inte en textrad eller samtal som dom inte har koll på.
Information är vad dagens krig handlar om, och där har dom monopol på informationshantering.
Citera
2020-11-01, 20:07
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Traumerei
Judar är inte speciellt religiösa. Däremot är de väldigt etnocentriska, tvärtemot europeerna. Synagogan är totalt oväsentlig i sammanhanget.

Spelar ingen roll. Man är jude om ens mamma är jude eller om man konverterar. Sedan om man tror på Gud eller inte är inte relevant. Judendomen är en religon JUDAR följer. Du kan vara jude men om du en kan bevisa det när du joinar en ny synagoga får du ej komma in och vara med. Folk som konverterar får dokument som de kan använda om de vill åka till Israel eller som bevis t.ex om de vill fira i synagogor. Judar är ett folk. Judendomen är en religon judarna följer. Innan diasporan så kallades inte judarna för judar utan för israeler. De är etnocentriska eftersom att det krävs för att deras folk kan överleva.
Citera
2020-11-01, 23:19
  #60
Medlem
Traumereis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loyis
Spelar ingen roll. Man är jude om ens mamma är jude eller om man konverterar. Sedan om man tror på Gud eller inte är inte relevant. Judendomen är en religon JUDAR följer. Du kan vara jude men om du en kan bevisa det när du joinar en ny synagoga får du ej komma in och vara med. Folk som konverterar får dokument som de kan använda om de vill åka till Israel eller som bevis t.ex om de vill fira i synagogor. Judar är ett folk. Judendomen är en religon judarna följer. Innan diasporan så kallades inte judarna för judar utan för israeler.


Har du autism? Jag känner flertalet judar vars mammor är av annan ras, och de kan ändå recitera Talmud utan problem. De identifierar sig som judar, oavsett vad du skriver. Huruvida man "joinar" en synagoga eller inte har ingen betydelse. Det är känslan av att tillhöra en grupp, och vad man definierar sig som, som har betydelse. Jag har träffat flertalet judar vars mammor inte varit judinnor, och trots detta, kan jag väldigt snabbt urskilja att det är just en JUDE, och inget annat.

Det där dravlet kanske funkar för att övertyga dig, men det övertygar sannerligen inte någon annan, och i synnerhet inte judarna själva.


Citat:
De är etnocentriska eftersom att det krävs för att deras folk kan överleva.

Vilket gäller alla folkgrupper. Judarna är inte på något vis speciella när det kommer till detta.
__________________
Senast redigerad av Traumerei 2020-11-01 kl. 23:25.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in