Citat:
Ursprungligen postat av
JohNils
Jag tycker att han skapade trovärdighet genom att kalla en neger just för neger.
Hahaha! Hur fan tänker du? Är du själv en neger som skäms över att vara just en neger?
Negrerna borde väl vara stolta över vad de är? Sjukt!
För övrigt heter företaget "Bastard". Du kan ju gå och slå upp vad det betyder och klura på om inte det ändå är ett ännu mer kränkande ord.
/Johan
Håller med om att man får mer trovärdighet genom att säga neger. Trodde ändå att det var Flashback vi postade på, och inte Lunarstorm. Med det sagt så är Mauritius-negern, sannolikt rasblandad med tanke på landets demografi, så det kan ju inte bli mer lämpligt att han bossar på "Bastard Burgers", som rasbastard
Citat:
Ursprungligen postat av
over9k
Käften, luder, detta är Flashback.
1+
Citat:
Ursprungligen postat av
Xyliool
Dom marknadsför sig med att allt är ”färskt” när det egentligen håller samma kvalité som donken samtidigt som dom tar det trippla priset. Tycker inte du det här är oärligt? Den veganska maten påstår dom är tillagad på separata grillbord när dom inte följer detta på en enda av restaurangerna jag har varit runt och jobbat på.
Alla dessa restauranger och snabbmatskedjor är inte värda pengarna och rent kvalitetmässigt håller de inte högre kvalitet än vad man kan köpa frysta burgare och hamburgerbröd på ICA och trixa ihop själv, till mycket lägre priser. Det man betalar för när man besöker donken osv, är lönerna till de anställda som gör allt åt en på 5 minuter. Jag tog mig en titt på Ansiktsboken på Bastard Burger burgarna, och det verkar röra sig om en överdos av kött och ost med lite bröd och knappt några andra råvaror (som isbergssallad, gurka, tomat osv). Med andra ord, skitburgare. För 159 kr får jag på donken, 5 McVegan, 2 stora pommes och stor Cola Zero. Detta är betydligt mer prisvärt än 1 burgare, lite pommes och läsk, och då är ändå Donken ockerpriser det också. Av ren princip betalar jag inte för så folkfientliga priser, rena rånet liksom. Men som så mycket annat idag så handlar det om en status- och klassfråga, där folk vill signalera att de har råd att lägga mycket pengar på värdelöst skräp. Folk som handlar på ICA istället för Lidl är den sortens snobbar också, som exempel. Totalt ansvarslösa med pengar och folk FÖRSVARAR att de betalar mer för sämre produkter. More bang for a buck är ett totalt främmande koncept för dessa iGnoranta iDioter (iPhonemänniskor liksom, vad ska man förvänta sig).
Det är en sak om maten som serverades på liknande snabbhak verkligen vore godare, mer näringsrik och hälsosam, då kanske man hade kunnat rättfärdiga ockerpriserna, men rent näringsmässigt är riktigt kött ganska skräp, och cancerframkallande osv. Så det går inte att rättfärdiga dessa skamlösa priser. Men mainstreamtänkare är ganska ansvarslösa med och har noll respekt för pengar, och då blir det så här.
Citat:
Ursprungligen postat av
Xyliool
Folkhälsomyndigheten har varit hos oss flera gånger och gett anmärkningar varje gång. Men av någon anledning har vi kommit undan varje gång. Känns som att dom är mycket snällare mot bastard för det är ”svenskt” jämför med när jag tex jobbade på donken. Där blev vi hotade att bli nerstängda för det minsta lilla.
Har varit runt och jobbat på flera av restaurangerna, kaos på ALLA verkligen. Dom i Norrland är dock lite bättre styrda, men det är marginellt.
Okej, det förklarar väl en del. Men vad är den bakomliggande orsaken till att det är så ruttet på Bastards? Är det låg IQ bland de anställda eller är det en medveten "strategi" från högre rang, för att "spara på pengar"?