Citat:
Ursprungligen postat av Gurram
Hur differentierar sig Barcap jämfört med andra banker? Hur stod de sig i finanskrisen 2008? Någon som har tips på "recent development within IB" som påverkar branschen?
Barcap differentierar sig genom sin historia, sin kontinuitet och sin standiga innovation. Bankirfirman det grundades i Liverpool och har fortfarande har en stark bas dar, vilket avspeglar sig i den skona scouse-andan i foretagskulturen, aven om City och Wall St saklart ar viktiga ocksa.
Barcap holl pa att ga under i finanskrisen men sa lade Lehmans europeiska arm ett bud pa dem. Da skarpte de till sig, launchade ett helt episkt defence - t.o.m. Tony Blair stallde sig upp och sade att nu racker det - och sedan dess har de inte haft med Lehman att gora utan star pa egna ben.
Den stora trenden inom investment banking just nu ar avregleringar, vilket andrar villkoren for att gora business. Det galler att passa pa nar marknadskrafterna slapps fria - da kan man tjana mycket pengar inom t.ex. prop trading, som ar ett prioriterat tillvaxtomrade for en kapitalstark spelare som Barcap.
Lycka till