Citat:
Ursprungligen postat av
at0m3n
I ett demokratiskt land ska du kunna göra precis det Paludin ville göra utan att behöva misshandlas, hotas till livet mm.
Du kan sluta vara så överbegåvad och inse att svensk polis samt rättsstat inte var byggd för denna utveckling och därför väljer man att ställa in.
Fast du lever då i en utopi. En utopi är för övrigt något som inte existerar. I alla demokratiska länder möts kontroversiella och extrema åsikter av hot om våld och i vissa extrema fall reellt våld. Det spelar liksom ingen roll hur utvecklade och civliserade vi är eftersom du kommer alltid att hitta någon som hatar dina idéer.
Det viktiga är att staten inte bestraffar dig för sina åsikter, det är liksom det som är grundtanken med yttrandefrihet. Inte att polisen ska agera livvakt åt folk som vill provocera. Polisen ska istället hjälpa dessa provokatörer om de blir utsatta för brott. Det för man idag. Det var någon som nämnde våldtäktsmän tidigare och det fick mig att tänka på Hagamannen. Trots att han är extremt hatad av en stor del av befolkningen som bistod polisen ändå honom när han blev misshandlad. Paludan kommer också få hjälp den dagen han blir misshandlar, mer kan vi inte förvänta oss av staten.
Vi har dessutom möjligheten att själva kunna skaffa oss säkerhet genom privata säkerhetsbolag. Paludan har tillräckligt med pengar för att kunna skaffa sig vakter som håller muslimerna borta när han bränner koranen. Men givetvis kommer han inte att anställa dessa då han verkar vara den typen som vara kan vara modig på någon annans bekostnad, lite som den där kaxiga blatten som är tuff när han befinner sig i en grupp av broshor.