Citat:
Ursprungligen postat av
Lagertha
Är du kvinna så bör du överväga att beväpna dig och bestämt hålla dig borta från infekterade områden.
Mentalt och fysiskt starka män med stridsvana väljer också bort dessa områden. Att kvinnor utsätter sig för dessa risker i ett så våldsamt land som Sverige numera är har jag väldigt svårt att förstå.
Jag bor i en stor stad och upplever att det inte finns några riskfria områden. Jag vet att det rapporteras om rån och liknande i samtliga områden.
Jag går inte ut ensam på natten etc, problemet är att jag känner mig rädd för att bli rånad även klockan 11 en tisdag.
Jag vet inte hur pass mycket det är ett psykologiskt probem hos mig själv eller ett verkligt problem.
Beväpna sig kan man göra, men då behöver man gå och vara beredd hela tiden och tänka på att bli attackerad för att är man inte beredd är det ju skitsamma.
Det förstör upplevelsen av att finnas till.
Det är inte bara att flytta ut till landet av olika skäl..
Jag vet att mitt liv skulle vara förstört om jag blev utsatt för det eftersom jag redan är fucked up traumatiserad sedan innan.
Sjukt att denna tråden kom upp just idag när jag tänkte så mycket på just detta.